Страница 1 от 1

Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2008, 00:54
от djacky
Има ли глоба за работник ако се окаже,че е осигуряван от 2 роботодателя на по 8ч.едновременно за период от 3 месеца?Ако на едното раб.място работника е бил в платен отпуск,има ли санкция или същият дължи данък?
Знам,че може на 2 раб.места да се осигуряваш ако на едното те водят на 4ч.,но за това положение незнам какви се последствията за работника.
Благодаря предварително!

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2008, 03:32
от prnedev
Поставям ви две писма - от МТСП и от НОИ. Макар че се отнасят за друга ситуация, вие ще можете да извадите от текста отговора на вашият въпрос

МТСП & НОИ написа:Писмо № 04-02-715 от 30.09.2004 г. на МТСП

В Кодекса на труда няма изрична забрана за работниците и служителите през периода. когато ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Не е предвидено също. че по време на ползване на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ. майките не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.

Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Ако има такава уговорка в трудовия договор по основното трудово правоотношение, майката пе може ла започне работа по външно съвместителство при друг работодател, тъп като ще наруши условията па договора. Що се отнася до въпроса относно работа при "възложител", това означава, че това е работа но граждански договор. Кодексът на труда не предвижда ограничение по отношение възможността работник или служител да работи по трудово правоотношение и по граждански договори.

Прекратяването на отпуска за отглеждане на дете до навършване на 2-годишпата му възраст по чл. 164. ал. 1 КТ е уредено в чл. 46, ал. 6 и 7 от Наредба! а за работното време, почивките и отпуските, когато:

1. майката (осиновителката) е лишена от родителски права или нейните родителски права са 0|раничени по установен ред:

2. майката (осиновителката) даде съгласие отпускът да бъде ползван от някое от лицата по чл. 164. ал. 3 КТ.

Отпускът по чл. 164 КТ се прекратява и когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение или почине. От тези разпоредби следва, че извън изрично посочените случаи, работодателят няма право да прекратява ползването на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ.


ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПРАВНА"
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Изх.№91-01-272 от 23.11.2004 г. на НОИ

Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53. ал. 1от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете но чл. 1 64. ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164. ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено Ви изпращаме становището на Министерство на труда и социалната политика.

Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика даваме следните указания:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164. ал. 1от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53. ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл, 54. ал. 1 от КСО. тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2008, 11:21
от djacky
Благодаря за съдействието,но не става въпрос отпуск по майчинствоа за платен отпуск.Казусът е за работа на 2 места на по 8ч.

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2008, 12:27
от prnedev
Въпроса ви е повече към раздел "Трудови правоотношения". Правилно ли разбирам, че питате, дали може едновременно да работи (е работил) на две места по осем часа?

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2008, 01:13
от djacky
Да правилно сте ме разбрали -точно това имам впредвид./на две места по 8часа/
Искам да разбера има ли някакво наказание в този случай за работника?или по-високи данъци?

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2008, 19:13
от juppiter
djacky,
След като уредихте имотните , бракоразводните и другите си проблеми , редно е да си потърсите адвокат, който да Ви отговаря на всички интересуващи Ви въпроси от ежедневието Ви .
Мой приятел в Берлин плаща по 200 евро месечно абонамент при адвокат точно за такива услуги. :idea:

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2008, 00:44
от djacky
Аз имам адвокат,но от доста реме не ми вдига тел.Явно е много заета или не е в страната.Чакам я да се върне.Консултирам се и с други,но не ми предлагат решения и не действат, а само си ходя на консултации,които нищо не решават.
Аз не карам някой насила да пише,а само ако има желание.

Re: Социални осигуровки от 2 раб.места

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2008, 00:59
от djacky
Juppiter,
Без значение какви действия ще предприема,реализирането им неминуемо е свързано с ангажирането на адвокат.Няма две мнения ,нали?Даже доста работа създавам на адвокатите.Но те са доволни,защото и аз като твоят приятел също си плащам дори когато някои" сричат" Кодекса на труда.
Дори съм решила на моята адвокатка да изпратя подарък за Коледа и да я изненадам.