начало

Луиза Стоева оглавява Нотариалната камара Луиза Стоева оглавява Нотариалната камара

Тълкуване на чл.14 ЗНА

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тълкуване на чл.14 ЗНА

Мнениеот nqgol » 24 Авг 2009, 19:24

Банка (Пиреос) отказва на кредитополучател да погаси потребителския си кредит предсрочно без да му начислява такса за предсрочно погасяване ,като се позовава на Чл. 14.ЗНА (1) "Обратна сила на нормативен акт може да се даде само по изключение, и то с изрична разпоредба",тъй като договорът е бил сключен преди влизането на изменението на ЗПК в сила. В случая според мен няма обратно действие,такова би имало,ако се иска възстановяване на взета такса преди влизането в сила на изменението.От друга старна според чл.9 ЗЗД договорът не може да противоречи на влязъл в сила закон.При сключването му не е противоречал,но с влизане в сила на изменението на ЗПК от банката би следвало да се съобразят и и да прилагат новия текст и за договори сключени приди влизането му в сила,ако предсрочното погасяване се иска сега.
Дали има решения на съд или друга институция(КЗП например) по подобни казуси?

Гледам във форума има и други оплаквания от Пиреос банк.Явно юристите там не се съобразяват много с нашите закони,а и защо ли да го правят след като няма последствия за тях и банката.
nqgol
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 23 Апр 2006, 21:53

Re: Тълкуване на чл.14 ЗНА

Мнениеот lexter » 26 Авг 2009, 16:59

Страните по даден договор трябва да съобразяват поведението си с действащото в момента на сключване на договора право. Единствено ако зконодателят преуреди дадени обществени отношения (придаде обратна сила), може да се внесе промяна в една съществуваща правна връзка (правоотношение). (изключваме случаи, когато съдът осъществява администрация на гражданските отношения, вж. Калайджиев, А., Облигационно право, 4 изд., с. 309)
Мисля, че в момента когато сте подписвали дадения договор с банката, вие сте се съгласили с техните условия и единствено така изразената ваша воля има правно значение - чл. 20а ЗЗД "Договорите имат сила на закон за тези, които са ги сключили.
Договорите могат да бъдат изменени, прекратени, разваляни или отменени само по взаимно съгласие на страните или на основания, предвидени в закона."
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 71 госта


cron