Страница 1 от 1

апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2003, 15:35
от мария
Как се прави апорт в ООД/вече съзадено/ от съдружник? И по-точно ме интересува трябва ли да има решение на Общо събрание за приемане на апортната вноска и увеличаване на капитала преди подаването на молбата за назначаване на вещи лица-оценители или това се прави след приемане на заключението им? Какви документи се приалгат към заявалението за увеличаване на капитала. Предварително ви балгодаря.

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2003, 18:25
от Silent
Наистина е по- добре първо да се направи оценката от вещите лица, тъй като от нея зависи какво решение ще приеме общото събрание на дружеството. Това е необходимо, защото едва след оценката на имуществото, предмет на апорта, може да се прецени от съдружника и от общото събрание с колко дяла ще се увеличи основния капитал на дружеството, съответно колко нови дяла ще запише съдружникът, който го внася.
Към заявлението се прилагат следните документи:
1.Протокол за проведено общо събрание при изискуемия от закона и устава кворум и приети решения за :
а) промяна в дружествения договор
б) увеличаване на капитала чрез записване на нови дялове от посочения съдружник и вида на вноската;
(В протокола изрично трябва да се посочват присъствалите съдружници, кворума и с какво мнозинство е прието всяко решение)
2. Доказателства за начина на свикването на общото събрание и уведомяване на съдружниците
3. Заверен екземпляр от изменения дружествен договор, в който се съдържа името на вносителя и пълно описание на непаричната вноска, както и оценката дадена от вещите лица, отразен е увеличения капитал и съответното му разпределение между съдружниците;
4. Заключението на вещите лица изготвили оценката ;
5. Копие от влязлото в сила протоколно определение по ЧТ дело, с което съдът е приел оценката на апортната вноска;
6. Доказателства относно това, че съдружникът е собственик на имуществото, което внася за увеличаване на дяловия си капитал;
7. вносна бележка за платена държавна такса 200 лв.;
8. вносна бележка за внесена такса за обнародването.

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2003, 15:44
от iliev_ven
Така ми се искаше да ти отговоря аз, ама колегата го е направил толкова хубаво!! Бих добавил, че според мен е хубаво да има един протокол, с който се взема решение за увеличение на капитала с апортни вноски - кой, каква вноска... Аз обикновено го прилагам този протокол при завеждане на делото за оценка! Иначе, колегата го е написал страшно подробно!
Успех!

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 03:45
от makavei
искам да попитам как се прави апорт на разрешително по което се дължат вземания към държавата в новосъдваващо се ООД. благодаря предварително

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 09:39
от ykovachev
Не знам какво разбирате под "разрешително", но такова нещо едва ли може да бъде прехвърлимо имуществено право, поради което не веждам как да се апортира. Виж, вземането е друга работа, ама пък вземането към държавата не е точно като вземането към Леля Пена (справка - ГПК), поне що се отнася до режима на събирането му. Аз поне не съм чувал баш такъв апорт да е правен досега, ама нищо вече няма да ме учуди.
А, и още нещо: какво всъщност означава "разрешително по което се дължат вземания към държавата"? Аз досега приемах, че някои има да взема от държавата. Ако обаче има да дава?

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 12:44
от makavei
явно не се разбрахме. имам държавно дружество А което има разрешително за водоползване, по което то не си е плащало задълженията няколко години и се е натрупала определена сума. това дружество А влиза в съдружие с фирма Б. фирма Б се интересува от това разрешилно и част от инфраструктурата около обекта за които се отнася. закона за водите в чл.72;74;75 и 78 а/ коментира промяна на разрешителното като не конкретизира каква може да е тя. от басейнова дирекция казват "платете сметката и тогава можем да говорим". възможен ли е апорт ? благодаря предварително

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 16:43
от ianeva
ykovachev написа:Ако пък изобщо Ви интересува заместването на "правоимащия" А от Б като титуляр на разрешителното, работата вече е съвсем друга, не става въпрос за апорт и изобщо за търговскоправен казус, а за административно производство.
Какво точно питате, продължава да е загадка...
Изобщо с тази информация на час по лъжичка и с недомлъвки, смислен отговор не може да се даде. Я по-добре си кажете всичко на някой адвокат тет-а-тет, а не тук, че явно в нета няма да изложите всички факти както трябва.


Мисля, че се пита точно това - как Б да встъпи в правата на А /което А има задължения към ? някой си/. Т.е. дали А може да апортира в евентуално дружество /в което и Б е съдружник/ правото си на водоползване от някакъв воден басейн плюс някаква част от инфраструктурата. Б доколкото разбирам пък ще плати натрупаните задължения на А. Ама защо ново дружество и апорт и аз не разбирам, като има доста по-елегантни начини целеното да се случи, ако разбира се, допуснем, че такова заместване /имам предвид по разрешителното за водоползване/ е изобщо възможно - за мен пък вече е непозната тази материя, адм. процедура в този случай.

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 17:07
от ianeva
Това пояснение за апортът за мен ли беше? :) Иначе съм почти сигурна, че точно това се пита.

Re: апорт в ООД

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2009, 17:37
от ykovachev
Естествено, че не, колега Янева 8)
Ама Макавей дано прочете нашите пространни разсъждения и да вдене колко странно звучи питането му :wink: