начало

Прокуратурите на България и Испания ще имат общи стратегии срещу организираната престъпност Прокуратурите на България и Испания ще имат общи стратегии срещу организираната престъпност

Прекратяване на заем и обезпечения

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на заем и обезпечения

Мнениеот orangefire » 18 Ное 2009, 11:38

Здравейте,

В договор за заем са предвидени ред основания за неговото прекратяване, които водаят до незабавна изискуемост на лихви и главница. Заемът е обезпечен с особен залог. Мислите ли, че понеже клаузата за предсрочна изискуемост в случая е на практика заменена с осонавния за прекратяване, това може да се търкува в смисъл, че прекратяването води до прекратяване и на дадените обезпечения. Струва ми се несправедливо и нелогично, но все пак. С други думи, ако се прекрати договора поради неплащане например, може ли без проблем отново да се активира залогът.
orangefire
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Ное 2009, 11:31

Re: Прекратяване на заем и обезпечения

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Ное 2009, 11:53

Обезпечава се вземане - вземане по договор за заем. Когато се прекрати договора - възниква вземане - не преминава в неоснователно обогатяване.

Само при унищожаване и други такива има неоснователно обогатяване.

От друга страна - може и да се греши.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5425
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Прекратяване на заем и обезпечения

Мнениеот orangefire » 18 Ное 2009, 12:06

Аз също мисля така, но като че ли банките са се ориентирали да правят заемите предсрочно изискуеми, а не към прекратяване на самите договори. Но пък не е ли самата предсрочна изискуемост вид прекратяване/разваляне на договора. От друга страна, като ме ли в частни договори преобладават клаузите за прекратяване, а не за предсрочна изискуемост.
orangefire
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Ное 2009, 11:31


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron