начало

245 са кандидатите за 17 места в административните съдилища 245 са кандидатите за 17 места в административните съдилища

Продажба ЕТ на ЕООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажба ЕТ на ЕООД

Мнениеот Simo1 » 04 Авг 2005, 11:11

Възможно едновременно да се регистрира ЕООД и в същото заявление за регистрация да се включи изкупуването на ЕТ?
Simo1
 

Мнениеот roro » 04 Авг 2005, 15:49

Не или поне в нашия съд не става. Съдиите приемат , че докато не се регистрира ЕООД - то , няма надлежен правен субект , който да сключи договор за прехвърляне на предприятието на ЕТ .
roro
 

Мнениеот justine » 04 Авг 2005, 18:21

А аз мисля, че би трябвало да може и аргументите ми са следните:
Вярно е, че към момента на внасяне на заявлението, фактическият състав по възникването на ЮЛ- ЕООД не е завършил. Вярно е също така, че вписването на дружеството в търговския регистър има конститутивно действие и от този момент, то се счита възникнало. Горното не означава обаче, че едно дружество, намиращо се в процес на регистрация не може да извършва правни действия. След изготвянето на учредителния акт и възлагане на управлението, изпълнителният орган на дружеството може да учреди прокура или както е в случая да сключи договор за покупко-продажба на предприятие. Според мен, нищо не пречи в договора за прехвърляне на предприятието да се спомене, че проибретателят е дружество в процес на учредяване. Така извършената покупко- продажба ще породи действие непосредствено след вписването на търговеца в регистъра и това е. Личната ми практика се състои в десетина случая на прехвърляне на предприятие на ЕТ, само че на физически лица. Никога не ми се е случвало, съдът да поиска предварителна регистрация на купувача като ЕТ, т.е. предварително добиване на качеството търговец, чрез вписване. Всичко става едновременно. Практиката ми е в София.
Като имам предвид обаче, че дори в Пловдивския окръжен съд изискват копие от лична карта на приобретател на дружествени дялове и това при положение, че самоличността му е установена в хода на нотариалното производство по заверка на договора за покупко-продажба.... не знам какво да Ви кажа. Може би - да не рискувате. Най- добре консултирайте с нотариуса, когото ще ангажирате за нотариалната заверка. Той със сигурност е запознат с практиката на съда в района си на действие.
justine
Потребител
 
Мнения: 119
Регистриран на: 22 Авг 2002, 23:03

Мнениеот адвокат » 04 Авг 2005, 19:29

Разбира се че може!ТЗ го позволява!И понеже никой не обжалва,
съдиите започнаха да творят право,а адвокатите се оказват
обикновенни писари.Адвокатът затова е адвокат,да защитава интересите на своя клиент,включително като обжалва.
адвокат
 

Мнениеот Гост » 05 Авг 2005, 09:26

адвокат написа:Разбира се че може!ТЗ го позволява!И понеже никой не обжалва,
съдиите започнаха да творят право,а адвокатите се оказват
обикновенни писари.Адвокатът затова е адвокат,да защитава интересите на своя клиент,включително като обжалва.

Вярно е , че адвокатът защитава интереса на своя клиент. А интересът в повечето случай е бързо да се регистрира ЮЛ и никой няма време да обжалва, "твореното от съдиите право". Иначе сте прави и ТЗ го позволява!
Гост
 

Re: Продажба ЕТ на ЕООД

Мнениеот vlado123 » 09 Мар 2009, 13:50

Много се извинявам, но може ли да пуснете някой примерен договр за покупко продажба на Ет, защото в самия договор - цената на Ет как се формира има активи и пасиви, знам че е договорена между страните, но описва ли се или просто се пичше, че придибива всички активи пасиви и фактически отношения и ако е така трябва ли да се представи баланс на Ет-то, за да се знае какво реално се прехвърля, защото в моя случай Ет-то има заем към банка !!!

Знам че са ми необходими следните док.:1 нот. заверен -Договор по чл. 15 тр. регистрирано ЕООД- правприемник, самите формуляри мисля че беше В1 и имаше и декларация към нап от Ет-то ама не знам по ко член беше !!!

Много ви благодаря !!!
vlado123
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Яну 2009, 13:12

Re: Продажба ЕТ на ЕООД

Мнениеот punisher » 09 Мар 2009, 14:59

ДОГОВОР ЗА ПРОДАЖБА НА ТЪРГОВСКО ПРЕДПРИЯТИЕ


Днес, ................... 200... г., в гр. ..........................., между:

1. ...................................................................,

наричан по-долу ПРОДАВАЧ,

и

2. ...................................................................,

наричан по-долу КУПУВАЧ, се сключи този договор.

Страните се споразумяха за следното:


I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА


Чл. 1. Продавачът прехвърля правото на собственост върху търговското си предприятие с фирма .................................., като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, създадени при осъществяване на досегашната му търговска дейност, срещу цена, която купувачът заплаща при условията, посочени в настоящия договор.

Чл. 2. Търговското предприятие, предмет на продажбата, съдържа следните права, задължения и фактически отношения:

- ....................................................................;

- ....................................................................;

- .....................................................................


II. ЦЕНА. НАЧИН НА ПЛАЩАНЕ


Чл. 3. Срещу правото на собственост на посоченото в раздел I търговско предприятие купувачът заплаща цена в размер на .......................... лв. в брой или по следната банкова сметка на продавача .......................... .............................................................................

Чл. 4. (1) Плащането следва да се извърши в деня на подписване на настоящия договор или в срок ............................. от подписването. Плащането се удостоверява по следния начин:

а) при плащане в брой - с разписка, подписана от продавача;

б) при плащане по банков път - със съответните банкови документи, като плащането в този случай се смята извършено след заверяване сметката на продавача (чл. 305 от ТЗ).


III. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРОДАВАЧА


Чл. 5. (1) Продавачът е длъжен да предаде на купувача владението върху търговското предприятие в деня на подписване на настоящия договор или в срок от .........................., считано от ......................, и да му предостави всички необходими документи във връзка с предмета на договора.

(2) Предаването на владението става с:

1. подписване на приемо-предавателен протокол, съдържащ опис на имуществото;

2. въвод във владение на следните недвижими имоти: .................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................;

3. предаване на документите, отнасящи се до предприятието, включително и следните документи: ....................................................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. .............................................................................

(3) В случай на забава за предаването на владението продавачът дължи неустойка в размер на ......................................... за всеки просрочен ден.

(4) Продавачът е длъжен да уведоми кредиторите и длъжниците на търговското предприятие за извършената продажба в срок от .................. и да съобщи писмено на купувача за това.


IV. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КУПУВАЧА


Чл. 6. Купувачът е длъжен:

1. да заплати уговорената в раздел II цена при условията и по начина, посочен в същия раздел. В случай на забава на плащането купувачът дължи неустойка в размер на ............................... за всеки просрочен ден;

2. да приеме владението на търговското предприятие по посочения по-горе начин;

3. да предприеме предписаните от закона действия за вписване на извършената продажба в търговския регистър и обнародването й в "Държавен вестник".


V. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


Чл. 7. С подписването на настоящия договор продавачът прекратява търговската си дейност по отношение правата, задълженията и фактическите отношения, влизащи в състава на търговското предприятие, предмет на настоящия договор.

Чл. 8. Разноските по продажбата на търговското предприятие и вписването й в търговския регистър, както и разноските за обнародване на извършеното вписване са за сметка на ........................................

Чл. 9. При неизпълнение на поетите с настоящия договор задължения, неизправната страна дължи неустойка в размер на .............................

Чл. 10. Всички съобщения и уведомления между страните по настоящия договор ще бъдат в писмена форма за действителност, която ще се смята спазена и при отправянето им по телекс или телефакс.

- За продавача:

телефакс ....................., телекс ......................

- За купувача:

телефакс ....................., телекс ......................

Чл. 11. За всеки спор относно съществуването и действието на сключения договор или във връзка с неговото нарушаване, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси, неуредени в този договор, се прилага българското гражданско и търговско право, като страните уреждат отношенията си чрез споразумение. При непостигане на съгласие спорът се отнася за решаване пред съда.

Настоящият договор се подписа в два еднообразни екземпляра, по един за всяка от страните.


Продавач: ................ Купувач: ...............
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Re: Продажба ЕТ на ЕООД

Мнениеот moni_d » 09 Мар 2009, 16:00

Само искам да допълня: ако Ет притежава недвижим имот, опишете го изрично в договора като го индивидуализирате с актуалните му данни по кадастралната карта, а не само с тези по документ за собственост. Това ще е необходимо при вписване на договора от съдията по вписванията, ако има актив недвижим имот
moni_d
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 30 Ное 2006, 16:45


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 83 госта


cron