Страница 1 от 1

Узаконяване на таван и реконструкция

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 11:10
от tanja_sch
Здравейте.... Въртим се в кръг и от никъде не получаваме точната информация как да продължим... Проблема е следният: Собственици сме на къща, построена 1968 год.,двуетажна по план...При строежа тавана е надстроен(без да е дадено по план) и в последствие към 1988 е пригоден за жилище.Най ниската му част е 135 см.Искаме да разкачим покрив и повдигнем стените , за да се получи нормална височина за жилище и съответно да го узаконим.Проблемът ,че не намираме конструктивният план на къщата,за да поръчаме изготвянето на нов архитектурен план.Търсихме го в общината, но и там ни отказват ,с предлог ,че не пазят архивите от преди 1970 год. Архитект ни посъветва, да узаконим тавана, възоснова на това, че е ползван повече от 20 год. като жилище и тогава да искаме разрешение за промяна на покрива.Адвокат ни отговори , че това е невъзможно...Моля за съвет откъде и как да почнем ... Благодаря ви предварително!

Re: Узаконяване на таван и реконструкция

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 11:31
от Standbay
tanja_sch написа:Здравейте.... Въртим се в кръг и от никъде не получаваме точната информация как да продължим... Проблема е следният: Собственици сме на къща, построена 1968 год.,двуетажна по план...При строежа тавана е надстроен(без да е дадено по план) и в последствие към 1988 е пригоден за жилище.Най ниската му част е 135 см.Искаме да разкачим покрив и повдигнем стените , за да се получи нормална височина за жилище и съответно да го узаконим.Проблемът ,че не намираме конструктивният план на къщата,за да поръчаме изготвянето на нов архитектурен план.Търсихме го в общината, но и там ни отказват ,с предлог ,че не пазят архивите от преди 1970 год. Архитект ни посъветва, да узаконим тавана, възоснова на това, че е ползван повече от 20 год. като жилище и тогава да искаме разрешение за промяна на покрива.Адвокат ни отговори , че това е невъзможно...Моля за съвет откъде и как да почнем ... Благодаря ви предварително!

Трябва в такъв случай да минете през процедура по възстановяване на строителните книжа по реда на 145 ЗУТ
ЗУТ написа:Чл. 145. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Техническите или работните инвестиционни проекти се съгласуват и одобряват от главния архитект на общината (района). Съгласуването на инвестиционните проекти се състои в проверка на съответствието им с предвижданията на подробния устройствен план и правилата и нормите за застрояване.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г.) Технически и работни инвестиционни проекти за обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една община се одобряват от областния управител, а за обекти с обхват и значение за повече от една област и за обекти с национално значение - от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Техническите и работните инвестиционни проекти за специалните обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната, се съгласуват и одобряват от министъра на отбраната, съответно от министъра на вътрешните работи, или от председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".

(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г.) Всички части на одобрените инвестиционни проекти се подпечатват с печата на общинската администрация, областната администрация или на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а за специалните обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната - с печата на Министерството на отбраната, съответно на Министерството на вътрешните работи или на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".

(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В случаи, че в едногодишен срок от одобряването на инвестиционните проекти възложителят не направи искане за получаване на разрешение за строеж, проектът губи правно действие.

(5) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Когато одобрените инвестиционни проекти, по които е изпълнен строежът, са изгубени, те се възстановяват от собственика с инвестиционен проект - заснемане на извършения строеж и представени документи по чл. 144, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 5 и ал. 2. Проектът-заснемане се одобрява от органа, компетентен да одобри инвестиционния проект за строежа, след представяне на разрешението за строеж или на други документи от издадените строителни книжа.

Re: Узаконяване на таван и реконструкция

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 15:55
от dialex
Според мен първо трябва да си вземете от общината скица -виза за проектиране и да разберете дали изобщо е възможно да надстроите с един етаж двуетажната си сгада.

Re: Узаконяване на таван и реконструкция

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 21:32
от anserk
Standbay написа:Трябва в такъв случай да минете през процедура по възстановяване на строителните книжа по реда на 145 ЗУТ

За тази процедура ще трябва мин. архитект, конструктор и геодезист (конст.протокол за стр.линия и ниво). При изготвянето на проекта - заснемане ще се разбере дали в градоустройствено отношение сградата може да стане с 3-ти етаж - кота корниз, кота било и т.н. А конструктора ще каже - може ли. Това им е работата. И тогава собственика ще поиска виза за надстрояване до к.к., к.било и т.н.
Има техническата част, но има също и правна страна - надстрояване.Има си стъпки в процедурата и си плаче за майстори :D