Страница 1 от 1

Кога ставаш собственик при строеж??!

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 09:13
от polipoli1990
Здравейте, имам следния въпрос - На кой етап от строителството ставаш собственик на сградата и ако строежът е започнат и е до никъде, през това време предполагаемият собственик встъпва в брак и седем години по-късно строежът става годен за обитаване, но и до ден днешен няма акт 14 - кой е собственик на сградата - само този, който е започнал строежа или и съпругът?...И къда може да се провери дали този строеж е деклариран за данъчни цели преди 1998г - защото в местнвата Данъчна служба нямат информация преди тази година, а и не могат да кажат къде има такава?
Благодаря предварително на онези от вас, които ще се отзоват!

Re: Кога ставаш собственик при строеж??!

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 10:39
от sezi
polipoli1990 написа:Здравейте, имам следния въпрос - На кой етап от строителството ставаш собственик на сградата и ако строежът е започнат и е до никъде, през това време предполагаемият собственик встъпва в брак и седем години по-късно строежът става годен за обитаване, но и до ден днешен няма акт 14 - кой е собственик на сградата - само този, който е започнал строежа или и съпругът?...И къда може да се провери дали този строеж е деклариран за данъчни цели преди 1998г - защото в местнвата Данъчна служба нямат информация преди тази година, а и не могат да кажат къде има такава?
Благодаря предварително на онези от вас, които ще се отзоват!

Здравейте, въпросите ви не са формулирани ясно, собственик на сграда а и на какъвто и да е недвижим имот ставаш, чрез нотариално прехвърляне на пр. на собственост, как така след седем години строежът става годен за обитаване а няма още акт 14 :roll: , вие трябва да знаете кой е собственик на сградата, няма как строеж да се "декларира за данъчни цели" - трябва да има завършен груб строеж акт образец 14, за да има някаква данъчна основа за обособените индивидуални обекти, помещения, апартаменти и т.н.
Поздрави!

Re: Кога ставаш собственик при строеж??!

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 10:51
от stillminkova
Наистина въпросите Ви са малко неясни и имам странното усещане че сте страна по бракоразводно дело и май "пестите" от адвокат...? Голяма грешка. Но както и да е - не казвате в чий имот се строи и дали се прави по одобрен проект и Разрешение. Ако е така, то строежът ви си е все още "до никъде" да не кажа че все едно го "няма" тъй като от започването му са изминали повече от 7 години а същия нито е завършен на груб строеж нито е въведен в експлоатация. А ЗУТ казва:
……..
Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) ………………………….
(2) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от неговото издаване не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от издаването му не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.
(3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.

Re: Кога ставаш собственик при строеж??!

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 11:59
от polipoli1990
Да stillminkova, права сте в часта че съм страна по бракоразводно дело, но не съм пестил от адвокат а се видях в чудо - правих консултация със седем различни и всички баях по различно му и вече нямам нито нерви нито сили.
Сградата няма акт 14 но отдавна в нея се живее, плащат се данъци, ток, вода и т.н. и дори до скоро нямаше и нот.акт за нея?!? излишно е да казвам, че собственикът се е написал като индивидуален и единствен, все едно не е имал семейство никога. Благодаря ви за отговора.

Re: Кога ставаш собственик при строеж??!

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2010, 17:16
от julyanvonemona
polipoli1990, въпроса Ви
На кой етап от строителството ставаш собственик на сградата
има няколко варияции, но независимо от всичко съпругът на встъпилият в брак разполага с права върху имуществото - пропорционално на половината от разходите направени по строежа за времето след брака, освен ако няма предварителен брачен договор с изрични условия за друго. Всичко това обаче, е свързано с тежки и много трудни доказателства.