Може би нещо не е станало достатъчно ясно или е необходомо да сте запознати с проектанската документация, но нека да опитам да дам повече информация, фактология и цитати.
1.Сградата има личен покрив северно изложение в параметрите височина 10.30м до 11.60м.
2.Трасата е съвсем отделно от покривът и не е обща собствност.Тя е част от апартамент 4А, записана в нотариалният акт.Достъпът към нея е само от горепосоченият апартамент.Разрешително за изграждане на зимна градина и складови помещения и покриването им са издадени относно собственоста на този апартамент.
3.До покривът на сгрдата има изграден индивидуален достъп от общите стълбищна клетка
4.Зимната градина се разглежда като цялостно съоръжение с плосък покрив изградено от дървена конструкция. В слествие на това на следващото ниво се явява като необезопасена тераса към която достъп има само с подвижна стълба от складовите помещения, собственост на същият собственик,вписани в нотариалният му акт.
т. е. имаме :
-един цял етаж принадлежащ на един собственик
-покритието на зимната градина е плоско и формира тераса
-покритите складови помещения са със скатен покрив свързващ се с покривът на сградата
Имаме няколко казуса които правят тезата спорна цитирам:
1.Зимата градина и складовета са изградени върху собсвен имот и не са едно цяло с бетонната конструкция на сградата.Те са надстроена самостоятелна дървена кострукция
2.Собственикът притежава апартамента, терасата, птавото на строеж и част от зсмята върху която е сградата
3.право на строеж дава правото на лицето да изгради постройка върху незастроена площ, пристройка или надстройка към вече съществуваща сграда
4.След учредяване на вещното право на строеж върху имота то го следва и при прехвърлянето му на друг собственик
5.Собственикът на средствата вложени в построяването на дадена сграда може да е собственик и на самата сградата, ако земята върху която е построена е негова или има вещното право на строеж
6.С извършване на строителството, правото на строеж се конкретизира в право на собственост върху построеното, като за придобиване на право на собственост не е необходимо да се сключват допълнителни актове между страните.
С прехвърляне на построеното на основание учредено право на строеж, се прехвърля и правото да се построи същото, ако погине7.Общите части при сгради с етажна собственост (чл. 38, ал. 1 от Закона за соствеността) са: • Земята, върху която е построена сградата, дворът;
• Основите и външните ограждащи стени;
• Разделителните зидове между жилищата;
• Хоризонталните и вертикални комуникации (стълбища и площадки към тях);
• Междуетажните помещения, асансьорната шахта, и др.);
• Покривът, когато не е разделен на отделни складове или други помещения;
• Портиерското жилище, абонатните станции и помещенията за гражданска защита;
• Външните входни врати на сградата и вратите към към общите тавански и избени помещения;
• Главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби;
• Всичко, което по своето естество служи за общо ползване.
Дяловете на отделните собственици в общите части са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяване на етажната собственост (чл. 40 от ЗС).
ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ
Към всеки самостоятелен обект – жилище, принадлежи и правото на собственост върху съответните идеални части на сградата.
В нотариалния акт се вписва квадратурата на жилището и процента на идеалните части от сградата.
8.1.2.Право на надстрояване и пристрояване. Правната уредба на правото на надстрояване /ПН/ и пристрояване /ПП/ се съдържа в ЗУТ. ПН и ПП е право на едно лице да надстрои или пристрои заварена сграда собственост на др. лице, с етаж или свързана неделимо с нея постройка, заедно с зимничните и тавански помещения, като стане изключителен собственик на така надстроените или пристроени функционално обособени обекти и собственик на съответният дял от общите части на сгарадата и на съответна част от правото на сроеж.
Според някои автори ПН и ПП е разновидтност на правото на строеж. Неговите характеристики и белези са следните:
- ПН и ПП предполага налична построена сграда;
- ПН и ПП е вид строителна дейност, чрез която се извършва застрояване във височина на съществуващи вече сгради или пристрояване към сграда неделимо друга сграда или помещение.
- носителят на правото на надстрояване и пристрояване става собственик на надстроеният респ. пристроеният обект.- носителят придобива право на собственост или право на строеж в съответни идеални части от терена или заварената сград.
- носителят на ПП и ПН придобива и иделани части от общ. части на сградата.
Субекти на правото на надстрояване и пристрояване. В тези случаи могат да бъдат ФЛ или ЮЛ. ПП и ПН може да бъде и в съсобственост.
Предмет на ПП и ПН е правото да се построи етаж, постройка и др. самостоятелни обекти, като тавани, мазета, гаражи и др. върху които носителят на правото придобива изключителна собственост.Съдържанието на ПП и ПН е еднакво със съдържанието на вещното право за строеж.
9.чрез осъществяването на надстрояването и пристрояването: ПП и ПН се замества под правото на изключителна собственост на надстроеното или пристроенотои последното:
10.
частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.Как ще тълкуваме всички тези положения при наличната ситуация.
Моля ако имате необходимост от повече информация за да успеем наистина да решим казуса в съответната му индивидуалност, не се притеснявайте да питате.Ще съдействм.