Страница 1 от 1

Удостоверение за търпимост или Акт за узаконяване

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 21:25
от penten
Имам копие от одобрен през 1996 г. архитектурен проект за подпокривно пространство на къщата ми. Общината загуби проектите ми и не издаде разрешение за строеж. По кой път да тръгна, за да узаконя вече построеното през 1997 г. подпокривно пространство - възстановяване на строителни книжа, удостоверение за търпимост или акт за узаконяване?

Re: Удостоверение за търпимост или Акт за узаконяване

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 12:35
от julyanvonemona
Зависи какво искате от себе си. Ако искате да продавате обекта Удостоверението за търпимост е достатъчна опция.Ако искате да надстроявате пристроявате или преустроявате ще ви е необходим и акт за узаконяване. Според информацията която съобщавате вероятни са и двете опции.

Re: Удостоверение за търпимост или Акт за узаконяване

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 15:58
от penten
Благодаря за отговора, наложи се да прочета доста за трите възможности за строежа :
1.Възстановяване на строителни книжа - чл.145, ал.5 от ЗУТ : Бих могла да възстановя единствено и само загубените проекти по тази процудура , но не и разрешението за строеж, тъй като се възстановяват само книжа, които са съществували.За съжаление , в сега действащата уредба има празнота в закона, тъй като не е предвидено с какъв акт завършва възстановяване на строителни книжа - юристът на Общината не успя да ми отговори на въпроса и предположи ,че ще ми издадат разрешение за строеж.По отменение ЗТСУ производството е приключвало с Акт за узаконяване.
2.Удостоверението за търпимост, съгласно параграф 127 , ал.1 от ЗУТ е за строежи , които са изградени до 31.03.2001г. Ако успея да се снабдя с такова, закона позволява обекта да бъде предмет на прехвърлителни сделки ,да се ползва и да не подлежи на премахване, но не го прави законен. За обекта не следва да се снабдявам с разрешение за ползване.
3.Актът за узаконяване е за строежи построени до 26.07.2003г.Експертите в Общината се обединиха , че трябва да мина по тази процедура, след което да се сдобия с разрешение за ползване на цялата къща.Това което прочетох и което ме притеснява са някои тълкувания на закона, че възможността за узаконяване е предвидена за строежи изградени от 31.03.2001г. до 26.07.2003г., а нашият не попада в този период? Не искам да получа отказ да издадат акт за узаконяване, тъй като след това, ако не успея да спечеля обжалване, построеното подлежи на премахване.Срокът да подам документи за узаконявяне е до 26.11.2013г.
Разочарована съм от експертите в Общината, не могат да вземат категорично становище за трите възможности които имам, след два месеца решиха, че е необходим акт за узаконяване, като преди това в официален отговор от тях поискаха да внеса наново проекти, за отразяване на забележка към разрешението за строеж.Очаквам отговора им и след като ми върнат документите ще видя коя възможност да избера.

Re: Удостоверение за търпимост или Акт за узаконяване

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 16:14
от emilgrigorov
1. Не ви върши работа. Забравете. Дори част от чертежите да вършат работа, в което се съмнявам, отивате на процедура по т.2, тъй като нямате издадено Разрешение за строеж на времето. Заместващият е Актът за узаконяване.
2. Да, вижте и поста на Юлиян.
3. Тук особеното е цената. В София таксите са от порядъка на 30-60 лв./кв.м. Оделно е цената на проекта, около 20 лева на кв.м, съгласувки ...
Общо към 60-90 лева на кв.м
Но иначе е най.доброто.
Завършва с Акт за узаконяване
Ако не бъде узаконен, търпимостта Ви пази.

Re: Удостоверение за търпимост или Акт за узаконяване

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 16:52
от julyanvonemona
penten написа:Благодаря за отговора, наложи се да прочета доста за трите възможности за строежа :
1.Възстановяване на строителни книжа - чл.145, ал.5 от ЗУТ : Бих могла да възстановя единствено и само загубените проекти по тази процудура , но не и разрешението за строеж, тъй като се възстановяват само книжа, които са съществували.За съжаление , в сега действащата уредба има празнота в закона, тъй като не е предвидено с какъв акт завършва възстановяване на строителни книжа - юристът на Общината не успя да ми отговори на въпроса и предположи ,че ще ми издадат разрешение за строеж.По отменение ЗТСУ производството е приключвало с Акт за узаконяване......................................

Въобще забравете за "възстановяване на строителни книжа" по чл.145 (5) ЗУТ. Съгласно чл.155 (1) ЗУТ "Оригиналът на разрешението за строеж се съхранява безсрочно в архива на общинската (районната) администрация." А след като такова съхранение не се е случило то единственият начин това да се яви в правния мир е т.н. акт за унищожени архивни единици по реда на Закона националния архивен фонд, в който акт да е установено че точно вашето РС е унищожено по невнимание или не'ква друга причина. Едва тогава можем да говорим за възстановяване на строителни книжа.
penten написа:Разочарована съм от експертите в Общината,...................................................................

"Общинарският чиновник е негодник по дефиниция". Това е заглавие на статия написана от мен в един уви вече закрит вестник.