Страница 1 от 1

Възможен отказ от прекратяване на изпълнително производство

МнениеПубликувано на: 19 Май 2020, 21:19
от filofob
Привет! Изпаднал съм в много сериозна чуденка. Предлага ми се за покупка имот, който е ипотекиран и в добавка с активно изпълнително производство и възбрана. Взискател е небанкова финансова институция. От ЧСИ е взета цялостна сметка на дължимите суми плюс неговите такси. Купува се от собственик. Идеята е част от покупната цена да се плати директно по сметка на ЧСИ. Остатъка в доверителна сметка при нотариуса, който да служи за покриване на евентуални допълнителни плащания и да се изплати на продавача, при получаване на чисто удостоверение за тежести. Така, че май нямам притеснения относно покриване на евентуална цесия и присъединили се други кредитори. Или пък не?

Въпросът ми е дали взискателят може да откаже да се прекрати изпълнителното производство, съответно да се заличи възбраната и ипотеката, въпреки че сумата е изплатена по сметка на ЧСИ. Прилага ли се в този случай чл. 60 ал. 6 от ЗКИ.
А ако някой се сети за друг проблем или опасност също ще бъда благодарен

Re: Възможен отказ от прекратяване на изпълнително производс

МнениеПубликувано на: 21 Май 2020, 13:04
от katerinakuch
Взискателят винаги може да се откаже да се прекрати изпълнителното производство.

Re: Възможен отказ от прекратяване на изпълнително производс

МнениеПубликувано на: 21 Май 2020, 14:49
от kalahan2008
При пълно погасяване на задължението по изпълнителното дело същото не се прекратява, а се приключва, на основание чл. 433, ал. 2 ГПК. Приключването на изпълнителното дело не зависи от волята на кредитора. При приключване на изп. дело съдебният изпълнител е длъжен служебно да вдигне запорите и възбраните, след влизане в сила на постановлението за приключване - чл. 433, ал. 3 ГПК.
Чл. 60, ал. 6 ЗКИ не се прилага за небанкови финансови институции, а само за банки.