начало

ВСС умува трябва ли да ограничи част от правомощията си след решението на СЕС ВСС умува трябва ли да ограничи част от правомощията си след решението на СЕС

КАЗУС

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


КАЗУС

Мнениеот tedodorainova » 24 Окт 2013, 09:58

На 03.02.2012г. между ЕТ "Калин Дончев" и Васил Попов се сключил договор за консултантски услуги, с който Васил Попов поел задължение да консултира ЕТ "Калин Дончев" по изготвяне на инвестиционен проект, включващ подготовка на пакет от документи и изготвяне на бизнес-план, както и на технико-икономически анализ и оценка за кандидатстването на ЕТ "Калин Дончев" за отпускане на безвъзмездна финансова помощ (субсидия) по програма към ДФ определено в размер на 10% от изплатената субсидия.
ЕТ "Калин Дончев" участвал в проекта за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с представения от Васил Попов бизнес-план. На 08.06.2012г. Комисията по избор на проекти одобрила инвестиционния проект на ЕТ "Калин Донев", а който бил сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 1 200 000 лв. С писмо до Изпълнителния директор на ДФ "Земеделие" на 04.03.2013г. ЕТ "Калин Донев" отказва изпълнението на задълженията си по сключения договор, в резултат на което не получаава отпуснатата субсидия.
На 12.07.2012г. ЕТ "Калин Донев е прехвърлили с писмен договор нотариална заверка на подписите търговското си предприятие на ЕТ "Иван Колев", като прехвърлянето било вписано по делото на отчуждителя и правоприемника.
На 28.06.2013г. Васил Попов предявил срещу ЕТ "Иван Колея" частичен иск за сумата от 28.800 лв. на основание чл. 280 ЗЗД.
В отговора си на исковата молба ЕТ "Иван Колев" възразил, че искът неправилно е квалифициран като такъв по чл. 280 ЗЗД, вместо по чл. 266 ал. 1 във връзка с чл. 258 ЗЗД, тъй като договорът за консултантски услуги е вид договор за изработка, а не договор за поръчка, чащото има за предмет престиране на умствен труд. Ответникък посочил, че не е универсален правоприемник на ЕТ "Калин Донев", тъй като към датата на прехвърляне на търговското предприятие то не включвало в своя състав парично задължение по договора за консултантски услуги. ЕТ "Иван Колев" се позовал и на абстрактния характер на записа на заповед, поради което той не можел да служи като доказателство както за изработване на възложената от консултанта, така и за приемането му от възложителя по консултантски договор.
ВЪПРОСИ:
1. От кой вид е сключения консултантски договор - за поръчка, за изработка или за ненаименуван договор?
2. Може ли договорът за консултантски услуги да бъде търговска сделка и ако може - при какви условия?
3. Дължи ли се уговореното по договора възнаграждение и ако се дължи - на какво основание?
4. Налице ли е универсално правоприемство при прехвърляне на търговското предприятие и включено ли е в неговия състав задължение за изплащане на консултанта?
5. Има ли записът на заповед обезпечителна функция и може ли той да бъде доказателство за изпълнение на задълзанията на консултанта и за приемане на това изпълнение от другата страна по договора?
6. По реда на кое производство от ГПК следва да се разгледа предявеният иск?
tedodorainova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Окт 2013, 08:42

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 99 госта


cron