начало

Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна

данъчна декларация - диспозитивен или свидетелстващ документ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данъчна декларация - диспозитивен или свидетелстващ документ

Мнениеот kalendar » 28 Юни 2008, 16:50

Колеги,
бих желала да чуя мнението ви - данъчна декларация за деклариране на недвижими имоти частен диспозитивен или свидетелстващ документ е?
Отново благодаря!
kalendar
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 18 Сеп 2007, 12:51

Мнениеот Гост » 28 Юни 2008, 17:38

Постановление № 3 от 23.III.1982 г. по н. д. № 12/81 г., Пленум на ВС

По някои въпроси на документните престъпления.
Постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по наказателни дела - 1953 - 1990 г.,
…………………………………………………………………………………………….

За да се внесе еднаквост при тълкуването и прилагането на закона, Пленумът на Върховния съд намира за необходимо да даде следните разяснения:


1. В съдебната практика се допускат грешки при изясняване предмета на документните престъпления.

Предмет на документните престъпления по Наказателния кодекс са конкретни и изрични писмени изявления на определени лица, които имат пряко или косвено правно значение. Документът съдържа факти или обстоятелства, или пък твърдения за съществуването или несъществуването на такива факти или обстоятелства, които пораждат, изменят, погасяват или установяват права и задължения или правоотношения.

Правното значение е съществен елемент на документа. Това е така, защото ако материализираното изявление няма правно значение при лъжливото документиране, документната подправка, престъпното ползване, унищожаването, скриването и повреждането на документа, не биха се увредили или не би се създала опасност от увреждане на обществените отношения, свързани с документирането. Деянието ще е несъставомерно поради липса на обществена опасност.

……………………………………………………………………………………………………..
.
3. Допускат се и грешки при разграничаване на официалните и частните документи. Определение на понятието официален документ е дадено в чл. 93, т. 5 НК. При документната подправка по чл. 308 и 310 НК, когато формата и редът за съставянето на документа не са установени с нормативен акт, за наличието на официален документ не трябва да се изхожда от изискванията за правната му валидност и доказателствена сила, а от неговата годност да създаде заблуждение у другиго. В тези случаи за съставомерността на деянието е без значение дали той е издаден във форма на служебна бележка вместо удостоверение, дали е подписан от едно вместо от две лица, дали има изходящ номер, или няма такъв, дали има, или няма дата, дали е поставен, или не е поставен печат (когато не е задължителен). Достатъчно е той да може да се възприеме от лицето, на което е предявен, като редовен официален документ.

Частен е всеки документ, който е съставен от недлъжностно лице лично или като представител на друго частно лице, както и когато е съставен от длъжностно лице не в кръга на службата му или от представител на обществеността извън кръга на възложените му функции.


…………………………………………………………………………………………
7. В практиката се допускат грешки при разграничаване на диспозитивните и удостоверителните документи, в резултат на което в някои случаи неправилно се приема, че диспозитивните документи могат да бъдат предмет на лъжливо документиране.

Диспозитивните документи представляват първично изявление на автора. По своята същност изявлението изразява разпоредителни действия - да се изплати или да не се изплати определената сума, разрешение за сключване на граждански брак от непълнолетни лица, разпореждане с недвижими имоти чрез завещание, дарение или сделки и т. н. Такива са и различните административни актове - заповеди, разпореждания и др. Диспозитивните документи не удостоверяват факти, събития или обстоятелства извън самото изявление. Затова те не могат да бъдат и предмет на лъжливо документиране по чл. 311 - 314 НК.

Удостоверителните документи установяват съществуването или несъществуването на определени факти, събития или обстоятелства, които авторът възпроизвежда в документа - за количеството на извършената работа, за качеството на определена стока, за здравословното състояние на дадено лице и др. С оглед удостоверителната функция на този вид документи те могат да бъдат с вярно или с невярно съдържание. Ето защо само удостоверителните документи могат да бъдат предмет на лъжливото документиране по чл. 311 - 314 НК .


………………………………………………………………………………………………..
Официалните документи се издават от длъжностно лице в кръга на службата му въз основа на данни, съдържащи се в официални книжа. Когато за обстоятелствата, за които трябва да се състави даден официален документ, липсват данни в официалните книжа, той се издава въз основа на заявление на гражданин, ако е установен такъв ред. Редът за съставяне на официален документ въз основа на заявление на гражданин може да бъде установен със закон, указ, постановление, правилник или наредба
Гост
 

Мнениеот Гост » 28 Юни 2008, 18:10

poli_g написа::roll: Поздравления! Все по- приятно изненадана съм... :oops:


Става въпрос за КОЛЕГА не за " тгънкач"- циция !... :wink: :D :D :D :D :D :D :D
Гост
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron