начало

Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров

Регистрация на фирми?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот red_sky » 26 Авг 2008, 21:11

prnedev написа:
red_sky написа:Така че, Уважаема Госпожо, некомпетентност има И :wink: при други специалисти. Въпреки това юристите /преобладаващата част от тях/ нямат увереността, че "знаят доста повече", която е присъща на болшинството от счетоводителите.


Ммммм, ще си вадим кирливите ризки? Може :lol: :lol: :lol: 8) 8)
А за набирателната сметка :lol: , хм....

окръжен съдия Симеон Захариев написа:...Чл.166, ал.1 от ТЗ съдържа изложеното изискване за внасяне на капитала на търговското дружество единствено и само досежно набирателния капитал на същото. Логиката на закона се основава на обстоятелството, че до този момент дружеството не съществува, респ. няма каса и счетоводни записвания освен вноските на съдружниците. Не са налице основания посочената норма да се тълкува разширително, доколкото в разпоредбите относно увеличаване размера на капитала липсват такива изисквания.

Позоваването на Наредба № 1/2007 г. - чл.21 ал.4, съдът намира за неоснователно. Недопустимо е с подзаконов нормативен акт да се въвеждат изисквания, каквито липсват в специалния закон - в случая ТЗ. Последният не съдържа изискване увеличението на капитала при ООД да се внася само в банкова сметка, поради което и отказът е незаконосъобразен....


това явно е в отговор на счетоводители ;-)))))
Между другото, поздравления, че се заглеждате в Одит.Инфо


Не отричам!
Просто изявленията на Госпожата, която "знае доста повече" бяха доста високопарни и дразнещи!
red_sky
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 24 Авг 2007, 13:33

Мнениеот prnedev » 26 Авг 2008, 21:29

red_sky написа:Не отричам!
Просто изявленията на Госпожата, която "знае доста повече" бяха доста високопарни и дразнещи!


Цялата тема е безумна. Намесих се, само защото споменахте професията, която упражнявам. А г-жата може да продава имоти на англичани например ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот DEKAH » 26 Авг 2008, 22:26

Уважаема госпожо! Вие се обръщате към нас с въпрос. Вие сте ПИТАЩА. Ако бяхте толкова компетентна нямаше да го задавате ИЗОБЩО в юридически форум.

Относно въпроса Ви - Да. Можете да осъществявате тази дейност. Няма пречка за това. Има много фирми, които предлагат тази услуга. Не виждам противоречия с действащото законодателство.

Нали не си мислите, че единствено Вие извършвате цялостната процедура? Аз дори правя регистрация по ДДС по желание на клиента. След това му препоръчвам счетоводна фирма, която да го обслужва. Всеки трябва да си гледа работата.

Какво ще правите, колко знаете и с какво се занимвате си е ВАША РАБОТА. Искам да ви кажа, че в скромната си практика съм оправял стотици каши, сътворени от некомпетентни лица. Не визирам само счетоводители, макар че те са най-преобладаващата група лица, чиито каши съм оправял. Виждал съм и безумия сътворени от юристи. Както и да е - пожелавам Ви успех в това, което сте се захванали. Само имате в предвид, че процедурата "регистрация на фирма" не е толкова елементарна. Ако за това считате попълване на заявления и пренасянето им до ТР, то няма никакъв проблем, особено с ЕТ. При търговските дружества нещата не стоят така. Лесно е да препишеш един учредителен акт и устав на ООД, да приложиш спесимен и декларация от управителя и накрая да попълниш заявлението, НО това не е всичко. Само за Ваша информация ще кажа, че преди 10-на дни ми се наложи да направим промени в устава на ООД, защото "компетентното лице", което е я регистриало (преди има-няма 4 месеца) е приложило такъв устав, че общото събрание се свиква само с обявление в Държавен вестник, а решенията в дружеството се взимат с единодушие по всички въпроси. То всичко е хубаво, ама като са 15 съдружника?...

Повечето хора НЕ РАЗБИРАТ, че дружествения договор е документа, според който ще се управлява това дружество. То ако не беше така щяхме да изготвяме един документ озаглавен "Дружествен договор", в него ще напишем имената на съдружниците и отдолу - всичко се урежда според ТЗ и КРАЙ. Подпис и печат.

Има си тънкости, които изискват тълкуване на закона. Лесно е да се направи самата регистрация, но по-важното е клиента да получи по-добро обслужване.
Надявам се, че сте наясно с факта, че адвокатите не могат да се рекламират. Хората не знаят кой е по-добър в дадена област. Когато имат нужда - отиват при адвокат. Ако Вие имате фирма спокойно можете да се рекламирате, а това води до неравнопоставеност, с лицата които упражняват тази дейност по занаят.
Започнете такава дейност. Аз ви обещавам, че ще Ви изпратя подобаваща проверка, за да видим как сте регламентирали дейността си и дали имате право да я упражнявате.

Успех!
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Мнениеот inspectora » 26 Авг 2008, 22:50

И ... понеже май аз инспирирах настоящата "врява" ...
... и ... понеже доколкото разбирам е основно заради думите ми:
П.П.: относно законовите забрани - не заблуждавайте човека, че няма Wink ... друг е въпросът, че никой не следи как се спазват законите в тази държава ... носи се и наказателна отговорност за такива дейности, извършвани без необходимите квалификации Wink ..., поражащи спора "що е тва животно Хадвокатска дейност и има ли то почва у нас" ... та си викам да "поотговоря" на "обидените", "ядосаните", или каквото там ги е "вдъхновило" да напишат вече култовия за мен пост:
Margit написа:Много високо самочувствие, защото се занимавам с това от 92-ра година и за разлика от повечето адвокати в града, нямам откази по фирмите си. Да не говорим за чудаса от глупости, като например един ваш колега, който беше подал документи за преобразуване на ЕТ в ЕООД през 96-та година и като му излязло съдебното решение с отказ, той, за да не се изложи пред клиентите си взел, че подписал и подал отделно документи за закриване на ЕТ и регистрация на ЕООД без да се обади на собственика, щото къв по-точно е проблема- нали в крайна сметка пак същото става? Да, ама като не е в час човека, че регистрацията е регистрация, ама после има и един милион други работи, пък човека нали не му е работа хал- хабер си няма от нея, пък ЕТ- то регистрирано по ДДС с ДМА за 3,5 млн лева... и стана майко мила!

Хората не искат да идват при вас за регистрации на фирми, защото първо:
1. Ненужно се надувате, а работата не е юридическа, а чисто административна, колкото и да ви се иска друго.
2. Много голяма част от вас са некомпетентни по дейността на фирмите и не могат да дадат свястна консултация, а това е в пряка връзка с въпроса- каква фирма да се регистрира в конкретния случай.
3. По-голямата част от вас изобщо не знаят, че регистрацията на фирмата далеч не е единственото нещо, което има да се прави, съответно не си довършват работата и даже не уведомяват клиентите си още какво имат да правят, с което набутват клиентите си. Примери за последното- просто безброй.

"право на процесуално представителство пред АВ извън законните представители и нЕкои други лица в нЕкои особени хипотези, имат само адвокатите"

ТОВА Е НАЙ-СМЕШНОТО НЕЩО, КОЕТО СЪМ ЧЕЛА ОТ ДОСТА ВРЕМЕ НАСАМ!!! :lol:

Уважаеми, господин юрист, "процесуалното представителство" гласи точно, това което сте написал и е уредено в ГПК, който пък урежда ПРОИЗВОДСТВОТО по граждански дела. Не съм чела НПК, но там сигурно има същата разпоредба за наказателни дела. Следователно за "процесуално представителство" може да се говори само, когато се говори за процес пред съд т.е. за ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО ПРЕД СЪД. Само тогава има цитираното от Вас ограничение за представителство от адвокати и някои роднини.

Агенцията по вписванията не е съд, а е част от изпълнителната власт, бидейки администрация към Министерство на правосъдието и следователно опитът Ви да пренесете "процесуалното представителство", както сте си свикнали в съда в една администрация е просто свободно съчинение.

Така, че процедурата по регистрацията на фирмите не е съдебен процес и следователно да се говори за процесуално представителство в този случай е просто абсурд. Още повече, че в самият ЗТР си пише кой може да подава заявления в АВ:

"Заявител

Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) (1) Вписване, заличаване и обявяване могат да се заявяват от:
1. търговеца;
2. друго лице в предвидените по закон случаи;
3. адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата, за представителство пред агенцията.
(2) Заявление може да се подава от:
1. заявител по ал. 1;
2. пълномощник с изрично писмено пълномощно. (3) Обявяването в търговския регистър на актовете по чл. 6, ал. 3 може да се заяви и от съставителя на финансовите отчети по смисъла на Закона за счетоводството с нотариално заверено пълномощно."

Та така! Направо отменихте института на представителството от зор да си намерите повече работа :P

А що се отнася до това защо били назначени за ДЛР само юристи, ми то отговорът е простичък- по инерция. Масова практика и мода е навсякъде по висшите администрации, като изисквания да се поставя да бъдат юристи. И резултът е налице- НИЩО НЕ РАБОТИ, както трябва. И причината е също ясна- юристите не са специалисти по всичко, а само по право.

А що се отнася дали знам всичко, естествено, че- не, но като гледам въпросите на някои от колегите ви тука, знам доста повече. Поне не задавам въпроси от рода на "ако самия едноличен собственик е управител, и това е записано в учредителния акт, нужно ли е представяне на отделно решение?" и защо?".

Такива ми ти работи! Не подценявайте аудиторията! :D

... та ... конкретно на поста е отговорил много точно колегата ykovachev ;) (няма да коментирам повече за процесуалното представителство, или за чл.15 от ЗТР - то и нЕма смисъл ... който разбира знае за какво иде реч - другите да си "тълкувосамодействат"... няма да коментирам и за "добрите/лошите" адвокати и счетоводители - тука мисля, че сме на едно мнение - имаме си в гилдиите и от двата "вида" ;) )

Та да се върна на първоначалната си мисъл - "що е тва животно Хадвокатска дейност и има ли то почва у нас":
Уважаема госпожо счетоводител, ще Ви отговоря само с цитати от нормативни актове ;) :

Конституция на РБ:
Чл. 134. (1) Адвокатурата е свободна, независима и самоуправляваща се. Тя подпомага гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси.
(2) Организацията и редът на дейността на адвокатурата се уреждат със закон.

Закон за адвокатурата:
Чл. 2. (1) Упражняването на адвокатската професия е дейност, предвидена в Конституцията, за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Тя се осъществява в съответствие с принципите на независимост, изключителност, самоуправление и самоиздръжка.
Чл. 3. (1) Адвокатска професия може да упражнява само адвокат, практикуващ самостоятелно или в сдружение по този закон.
Чл. 24. (1) Упражняването на адвокатската професия включва:
1. устни и писмени консултации и становища по въпроси на правото;
2. изготвяне на всякакви книжа - молби, тъжби, заявления, жалби и други, свързани с възложената от клиента работа;
3. представителство на доверителите и подзащитните и защита на правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица.

Наказателен кодекс:
Чл. 324. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който упражнява професия или занаят, без да има съответна правоспособност, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., доп. - ДВ, бр. 83 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) Когато професията или занаятът са свързани със здравеопазването на населението, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба от сто до триста лева. Същото наказание се налага на лекар, лекар по дентална медицина или магистър-фармацевт, които упражняват професията си в нарушение на установения за това ред.
(3) (Нова - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако деянието по предходната алинея е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и глоба от сто до триста лева, като съдът може да постанови и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7.

И понеже особено Ви притеснява "що е то въпроси на правото?", а няма как да го обясня тук, ще Ви препоръчам да "прелистите" малко научна литература по въпроса (да, няма легално определение на понятието, но ако се стигне до там, че да трябва да се прилага цитираният от мен малко по-горе чл.324 от НК, то в крайна сметка ще се стигне и до въпроса "що е то въпроси на правото?", а присъдата ще се постановява от съд (т.е. съдия, който е юрист и чиято представа за "въпроси на правото" е формирана именно от научната литература ;) ... следите ми мисълта - нали ;) )

...и моля ако имате някакви възражения да ги представите в същия вид - цитати.

П.П.: В допълнение - аз лично нямам ама абсолютно нищо против "юридическите самодейци" и не ме е страх, че ще ми изядат хляба, а напротив - заради такива имам хляб ;) ... просто отговорих на питащия как стоят нещата юридически ("по закон"), а не "на практика" защото "на практика" нещата може да са едни и на никой да не му "пука", но "по закон" са други и не се знае кога (не употребявам "дали", а "кога" умишлено, тъй като вече виждам някои индикации в тази насока) законът ще започе да се спазва и тогава питащият ще има да се чуди "от къде му е дошло" ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот sarbijanac » 26 Авг 2008, 22:58

Не смятам,че счетоводителите са сериозна конкуренция на адвокатурата.
това,че се занимават с регистрация на фирми не е толкова болка за умиране.Все пак клиента сам си избира на кого да се довери.

Мен друго обаче ме кефи.Като почнат считоводителите на фирмите да се правят на ТРЗ-та и юрисконсулти.В това число и да подписват заповедите за освобождаване от работа.
Всичко до тука добре,само едно се чуда - що не идват после в съда да си защитават творенията.
:roll:
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот DEKAH » 26 Авг 2008, 22:58

inspectora написа:И ... понеже май аз инспирирах настоящата "врява" ...
... и ... понеже доколкото разбирам е основно заради думите ми:
П.П.: относно законовите забрани - не заблуждавайте човека, че няма Wink ... друг е въпросът, че никой не следи как се спазват законите в тази държава ... носи се и наказателна отговорност за такива дейности, извършвани без необходимите квалификации Wink ...



inspectora - их, значи!

Не те е срам.

Да си саморегистрира едно ЕООД и да действа. К'во ти пука - ЮЛ не носят наказателна отговорност. Пък и това НК, дето го цитираш е много старо. Загубило е давност вече.

:lol: :lol: :lol: :lol:

П.П. Прочети последните 2 изречения от мнението ми.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Мнениеот inspectora » 26 Авг 2008, 23:27

DEKAH написа:К'во ти пука - ЮЛ не носят наказателна отговорност. - Вярно! Забравил съм го наказателното ;) :lol: :lol: :lol:

Пък и това НК, дето го цитираш е много старо. - Вярно! Не съм му погледнал годината на издаване ... то и издателството дето го е печатало май вече е закрито ;) :lol: :lol: :lol:

Загубило е давност вече.Вярно! Не видях да пише нищо за ЕООД-та в него ;) :lol: :lol: :lol:
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

регистрация

Мнениеот utinonabuti » 26 Авг 2008, 23:28

С една дума: некадърните счетоводители,които не могат да си осигурят доходи от присъщата им дейност, обикновенно се занимават с несвойственим дейности,като например регистрацията на фирми.Наблюденията ми датират от началото на 90-те годни до днес. Други пък, също некомпетентни счетоводители, са оплесквали счетоводството на клентите си, за което естествено не са получили възнаграждение , плащат доброволно обезщетение,а някои дори бяха осъдени-мога да покажа и съдебно решение.А има и трети,които мамят клиентите си,като например не внасят предоставените им суми за осигуряване (за което медиите често съобщават напоследък), но трябва да им се признае,че не жалят средства за адвокатска защита.
utinonabuti
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 17 Ное 2006, 12:48

Мнениеот inspectora » 26 Авг 2008, 23:56

С една дума: http://www.gong.bg/view_article.php?article_id=54692
Който има търпението и 30 свободни минути ....
Линкът е запис на коментар на Томислав Русев за Олимпийските игри, но всъщност доста се "отплесва" и казва доста истини за живота в България към края ... та слагам го защото до някъде кореспондира с темата, а и с много други подобни теми ;)

П.П.: а и песничките, които го фонират не са лоши :)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: регистрация

Мнениеот prnedev » 27 Авг 2008, 00:25

utinonabuti написа:С една дума: некадърните счетоводители,които не могат да си осигурят доходи от присъщата им дейност, обикновенно се занимават с несвойственим дейности,като например регистрацията на фирми.Наблюденията ми датират от началото на 90-те годни до днес. Други пък, също некомпетентни счетоводители, са оплесквали счетоводството на клентите си, за което естествено не са получили възнаграждение , плащат доброволно обезщетение,а някои дори бяха осъдени-мога да покажа и съдебно решение.А има и трети,които мамят клиентите си,като например не внасят предоставените им суми за осигуряване (за което медиите често съобщават напоследък), но трябва да им се признае,че не жалят средства за адвокатска защита.
:shock: :shock: :shock:

Мда.... за първата част "които не могат да си осигурят доходи от присъщата им дейност, обикновенно се занимават с несвойственим дейности,като например регистрацията на фирми", а адвокатите без търговски нюх им гледат в канчето :D

По последната част не разбрах нещо: "но трябва да им се признае,че не жалят средства за адвокатска защита", кой не жали средства? Онези дето мамят клиентите си ли или пишман чорбаджиите, дето дават пари в брой някой да им внесе осигуровките, ей така, без разписка, без нищо, на доверие... :roll:

Ама дето викаше дядо ми - "На човек му трябват два грама хамсийски мозък, ама на време".

За съдебното решение, дето можете да го покажете, срещу счетоводна кантора ли е? Любопитно ми е ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот inspectora » 27 Авг 2008, 00:41

На много кофеин съм тая вечер ... 1 часа станало, а аз пиша по форуми :)
Та ... замислих се за началото на темата (първия пост) - колко трябва да си нагъл (за да не използвам и по-цветущи изрази), за да питаш юрист как да му вземеш хляба ... то на практика така излиза :lol: ... (чак сега ми идва на акъла тая гледна точка по темата :) ) .... :shock: :shock: :shock:
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот gery » 27 Авг 2008, 01:27

inspectora написа:На много кофеин съм тая вечер ... 1 часа станало, а аз пиша по форуми :)
Та ... замислих се за началото на темата (първия пост) - колко трябва да си нагъл (за да не използвам и по-цветущи изрази), за да питаш юрист как да му вземеш хляба ... то на практика така излиза :lol: ... (чак сега ми идва на акъла тая гледна точка по темата :) ) .... :shock: :shock: :shock:


Всъщност на мен колко въпроси ми идват, къде е нашата гилдия, която трябва да брани собственият си интерес (нали се финансира от нас, трябва и ние да сме доволни от тях)? И защо само си чешем пръстите по клавиатурата, не може ли най-накрая да се обединим и да изразим гласа си, да заявим, че е крайно време САМО ние да извършваме юридически услуги! Все пак ние не се оперираме сами, не си вадим зъб сами и въобще кой за каквото е учил!
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот SashkoS » 27 Авг 2008, 06:06

Само да уточня - питалият в началото "как да вземе хляма на адвокатите" и възмутената Маргит са различни лица.

Аз мога само да потвърдя - некадърниците са некадърници навсякъде. И един пирон да ги накараш да забият, ще го сложи с главата към дървото и ще маа с чука.

Колега Недев, имаше по новините преди време информация за счетоводителка, която вземала от клиентите сумите за осигурителните вноски и вместо да ги внесе по сметките на НОИ "забравяла". И това в продължение на половин година. За нея става дума по-горе.
Ама умна е жената - не седнала да се защитава сама, нищо че е счетоводителка - ползва адвокати!
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:05

gery написа:Всъщност думи като "лекар", "доктор", "адвокат" и "юрист" нямат женски род, но това няма значение. Наредбата е подзаконов НА и като такъв трябва да се съобразяваме с него. Издадена е въз основа и в изпълнение на нормите на ЗАдв. Няма значение, кой какво може или не, а отговорността, която понася! Ако адвокат не си свърши добре работата има дисциплинарна отговорност, вашата каква би била?


Наредбата, като подзаконов НА не би трябвало да има противоречие с актовете от по-горна степен и тогава се съобразяваме с нея. Ако има такова противоречие, не се съобразяваме с нея. В случая, обаче няма противоречие- АПК урежда кой може, а наредбата, ако този, който прави нещо и е адвокат какво възнаграждание може да иска. Вие се опитахте второто да ползвате, като основание за несъобразяване с първото.
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:07

SashkoS написа:Margit: "Абсолютно никакъв спор нямаме."

Абе не е точно така. Мисълта ми е че ние и да отбираме от някои аспекти на юридическата дейност не сме юристи.
Смятам, че излишно нажежавате обстановката, повечето пишещи тук са толерантни и когато водите спор на тяхното ниво няма да ви кажат "Ти не си юрист, не разбираш".

Заяждането е напълно излишно, ако наистина сте специалист независимо с каква диплома, просто участвайте в дискусиите така както е предвидено при създаването на този форум - като взаимопомощ между единомишленици.


Разбира се, че не сме юристи. Спорът беше за това трябва ли да сме юристи, за да извършваме административни услуги.
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:09

red_sky написа:А въпросите на ваши колеги дали сте виждали? Например:"Какво означава това: От извършената проверка на основание чл.21 от ЗТР се установи ,че заявлението е по изискуемия образец и не е подадено от оправомощено лице по смисъла на чл.15 от ЗТР. Към заявлението е приложен годишен счетоводен отчет за 2007г. , документ за дължима държавна такса за обявяванe в размер на 50лв., съгласно чл.16в от Тарифа за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията, решение на едноличния собственик на капитала за приемане на ГФО . От извършената проверка на основание чл.21, т.3 от ЗТР се установи, че заявлението за обявяване не е заявено от оправомощено лице. Съгласно чл.15, ал.4, изр.2-ро от ЗТР "Когато заявлението се подава по електронен път, се представя електронен образ на пълномощното. В конкретния случай такова не е представено." От къде да взема ел вариант на такова пълномощно или може да приложа пълномощно което ми е дадено да го представлявам пред всички институции?" :shock:
или ето това: "МОЖЕ ЛИ ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ ДА СЪСТАВЯ ГФО НА ДАДЕНО ПРЕДПРИЯТИЕ? ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЛИ ТРЯБВА ДА Е НА ГРАЖДАНСКИ ДОГОВОР С НЕГО?"
както и: "Здравейте,едноличният собственик на ЕООД решава да увеличи основния капитал с още 50 000лв. За целта трябва да се открие набирателна сметка, но в банката искат Протоколи от общото събрание за увеличаване на основния капитал и как ще се разпредели този капитал.Моля ако някой има подобни протоколи да помогне!"
или това: "Освобождавам работник от 27.08.08, мога ли да подам днес 26.08. уведомление в НАП?"

Така че, Уважаема Госпожо, некомпетентност има и при други специалисти. Въпреки това юристите /преобладаващата част от тях/ нямат увереността, че "знаят доста повече", която е присъща на болшинството от счетоводителите.


Ами тези, които питат такива неща не са юристи и е нормално да не знаят. Смешното е, когато юристи питат глупости. От там и самочувствието ви, че САМО вие разбирате можете да правите еди- какво си възмущава.
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:11

red_sky написа:Не отричам!
Просто изявленията на Госпожата, която "знае доста повече" бяха доста високопарни и дразнещи!


Те бяха в отговор на доста високопарната и дразнеща изцепка на един юрист, че само адвокати можели да се занимават с това. Така, че каквото повикало, такова се обадило- сърдете се на себе си!
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:14

DEKAH написа:Уважаема госпожо! Вие се обръщате към нас с въпрос. Вие сте ПИТАЩА. Ако бяхте толкова компетентна нямаше да го задавате ИЗОБЩО в юридически форум.

Относно въпроса Ви - Да. Можете да осъществявате тази дейност. Няма пречка за това. Има много фирми, които предлагат тази услуга. Не виждам противоречия с действащото законодателство.

Нали не си мислите, че единствено Вие извършвате цялостната процедура? Аз дори правя регистрация по ДДС по желание на клиента. След това му препоръчвам счетоводна фирма, която да го обслужва. Всеки трябва да си гледа работата.

Какво ще правите, колко знаете и с какво се занимвате си е ВАША РАБОТА. Искам да ви кажа, че в скромната си практика съм оправял стотици каши, сътворени от некомпетентни лица. Не визирам само счетоводители, макар че те са най-преобладаващата група лица, чиито каши съм оправял. Виждал съм и безумия сътворени от юристи. Както и да е - пожелавам Ви успех в това, което сте се захванали. Само имате в предвид, че процедурата "регистрация на фирма" не е толкова елементарна. Ако за това считате попълване на заявления и пренасянето им до ТР, то няма никакъв проблем, особено с ЕТ. При търговските дружества нещата не стоят така. Лесно е да препишеш един учредителен акт и устав на ООД, да приложиш спесимен и декларация от управителя и накрая да попълниш заявлението, НО това не е всичко. Само за Ваша информация ще кажа, че преди 10-на дни ми се наложи да направим промени в устава на ООД, защото "компетентното лице", което е я регистриало (преди има-няма 4 месеца) е приложило такъв устав, че общото събрание се свиква само с обявление в Държавен вестник, а решенията в дружеството се взимат с единодушие по всички въпроси. То всичко е хубаво, ама като са 15 съдружника?...

Повечето хора НЕ РАЗБИРАТ, че дружествения договор е документа, според който ще се управлява това дружество. То ако не беше така щяхме да изготвяме един документ озаглавен "Дружествен договор", в него ще напишем имената на съдружниците и отдолу - всичко се урежда според ТЗ и КРАЙ. Подпис и печат.

Има си тънкости, които изискват тълкуване на закона. Лесно е да се направи самата регистрация, но по-важното е клиента да получи по-добро обслужване.
Надявам се, че сте наясно с факта, че адвокатите не могат да се рекламират. Хората не знаят кой е по-добър в дадена област. Когато имат нужда - отиват при адвокат. Ако Вие имате фирма спокойно можете да се рекламирате, а това води до неравнопоставеност, с лицата които упражняват тази дейност по занаят.
Започнете такава дейност. Аз ви обещавам, че ще Ви изпратя подобаваща проверка, за да видим как сте регламентирали дейността си и дали имате право да я упражнявате.

Успех!


В грешка сте господине- не съм питаща. И страшно ме уплашихте с Вашата проверка! :lol: :lol: :lol:
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:18

inspectora написа:И ... понеже май аз инспирирах настоящата "врява" ...
... и ... понеже доколкото разбирам е основно заради думите ми:
П.П.: относно законовите забрани - не заблуждавайте човека, че няма Wink ... друг е въпросът, че никой не следи как се спазват законите в тази държава ... носи се и наказателна отговорност за такива дейности, извършвани без необходимите квалификации Wink ..., поражащи спора "що е тва животно Хадвокатска дейност и има ли то почва у нас" ... та си викам да "поотговоря" на "обидените", "ядосаните", или каквото там ги е "вдъхновило" да напишат вече култовия за мен пост:
Margit написа:===

... та ... конкретно на поста е отговорил много точно колегата ykovachev ;) (няма да коментирам повече за процесуалното представителство, или за чл.15 от ЗТР - то и нЕма смисъл ... който разбира знае за какво иде реч - другите да си "тълкувосамодействат"... няма да коментирам и за "добрите/лошите" адвокати и счетоводители - тука мисля, че сме на едно мнение - имаме си в гилдиите и от двата "вида" ;) )

Та да се върна на първоначалната си мисъл - "що е тва животно Хадвокатска дейност и има ли то почва у нас":
Уважаема госпожо счетоводител, ще Ви отговоря само с цитати от нормативни актове ;) :

Конституция на РБ:
Чл. 134. (1) Адвокатурата е свободна, независима и самоуправляваща се. Тя подпомага гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси.
(2) Организацията и редът на дейността на адвокатурата се уреждат със закон.

Закон за адвокатурата:
Чл. 2. (1) Упражняването на адвокатската професия е дейност, предвидена в Конституцията, за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Тя се осъществява в съответствие с принципите на независимост, изключителност, самоуправление и самоиздръжка.
Чл. 3. (1) Адвокатска професия може да упражнява само адвокат, практикуващ самостоятелно или в сдружение по този закон.
Чл. 24. (1) Упражняването на адвокатската професия включва:
1. устни и писмени консултации и становища по въпроси на правото;
2. изготвяне на всякакви книжа - молби, тъжби, заявления, жалби и други, свързани с възложената от клиента работа;
3. представителство на доверителите и подзащитните и защита на правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица.

Наказателен кодекс:
Чл. 324. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който упражнява професия или занаят, без да има съответна правоспособност, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., доп. - ДВ, бр. 83 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) Когато професията или занаятът са свързани със здравеопазването на населението, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба от сто до триста лева. Същото наказание се налага на лекар, лекар по дентална медицина или магистър-фармацевт, които упражняват професията си в нарушение на установения за това ред.
(3) (Нова - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако деянието по предходната алинея е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и глоба от сто до триста лева, като съдът може да постанови и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7.

И понеже особено Ви притеснява "що е то въпроси на правото?", а няма как да го обясня тук, ще Ви препоръчам да "прелистите" малко научна литература по въпроса (да, няма легално определение на понятието, но ако се стигне до там, че да трябва да се прилага цитираният от мен малко по-горе чл.324 от НК, то в крайна сметка ще се стигне и до въпроса "що е то въпроси на правото?", а присъдата ще се постановява от съд (т.е. съдия, който е юрист и чиято представа за "въпроси на правото" е формирана именно от научната литература ;) ... следите ми мисълта - нали ;) )

...и моля ако имате някакви възражения да ги представите в същия вид - цитати.

П.П.: В допълнение - аз лично нямам ама абсолютно нищо против "юридическите самодейци" и не ме е страх, че ще ми изядат хляба, а напротив - заради такива имам хляб ;) ... просто отговорих на питащия как стоят нещата юридически ("по закон"), а не "на практика" защото "на практика" нещата може да са едни и на никой да не му "пука", но "по закон" са други и не се знае кога (не употребявам "дали", а "кога" умишлено, тъй като вече виждам някои индикации в тази насока) законът ще започе да се спазва и тогава питащият ще има да се чуди "от къде му е дошло" ;)


Остана сега да докажете, че регистрацията на фирма е въпрос на правото и готово- веднага се съгласявам с Вас. :)
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

Re: регистрация

Мнениеот Margit » 27 Авг 2008, 09:22

utinonabuti написа:С една дума: некадърните счетоводители,които не могат да си осигурят доходи от присъщата им дейност, обикновенно се занимават с несвойственим дейности,като например регистрацията на фирми.Наблюденията ми датират от началото на 90-те годни до днес. Други пък, също некомпетентни счетоводители, са оплесквали счетоводството на клентите си, за което естествено не са получили възнаграждение , плащат доброволно обезщетение,а някои дори бяха осъдени-мога да покажа и съдебно решение.А има и трети,които мамят клиентите си,като например не внасят предоставените им суми за осигуряване (за което медиите често съобщават напоследък), но трябва да им се признае,че не жалят средства за адвокатска защита.


Сигурно има и такива счетоводители. Аз пък имам едно съдебно решение на съдийка от окръжен съд, в което тя разсъждава на тема пчелата животно ли е и накрая отсича, че не- не е животно и поради това лишава човека от пенсия. Ама то не е за чудене- всички глупости в съда, нали все от юристи се творят?

Такива ми ти работи!
Margit
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2008, 19:21

ПредишнаСледваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron