начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Възстановяване на ДДС от минали години

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот inspectora » 03 Сеп 2008, 08:06

prnedev написа:Не, не става това... Отнася се за налични активи придобити преди датата на регистрация по ЗДДС, а в случая са били регистрирани по ДДС.


Не говоря за тази хипотеза ... ;) - когато имам повечно време ще обясня на ЛС ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот milenantc » 03 Сеп 2008, 12:52

Дали случайно за внесената стока да е нямал право на данъчен кредит (чл.70 ал.1)?
Хубаво е @milenantc да го уточни това.


Имало е право на данъчен кредит! единствената грешка е при осчетоводяването на плащането вместо 453/503 е осчетоводено 457/503 и не е включено в дневника, а по същите митн.декларации си има и отделно мито, което си е осчетоводено 457/503 и си е начислено в стойността на стоката! грешната сума си остава по Д-та на 457, т.е. не е начислена в стойността на стоката и няма да се налага корекция и на финансовия резултат за годината!
milenantc
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Авг 2008, 14:46

писмо на нап по темата

Мнениеот ggari » 03 Сеп 2008, 13:06

За съжаление има становище на НАП по темата :(

Писмо № 24-32-67 от 18.04.2007 г. на НАП

Приложението на чл.126, ал.З от ЗДДС

Уважаеми колеги,

Във връзка с писмо Ваш изх. № 967 от 22.02.2007 г., изразявам следното становище:

В чл. 126, ал. З от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени декларации и VIES-декдарации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.

1. В случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетите регистри на документи, същата се коригира от лицето чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката.

2. В случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира по инициатива на лицето чрез писмено уведомяване компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който следва да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния период.

Действия за промяна на задължението са съставяне на акт по чл. 106 от ДОПК - служебна корекция в резултат на проверка, съставяне на акт за прихващане или възстановяване по повод искане на лицето по чл.129 от ДОПК, ако въз основа на същото се назначи проверка, или съставяне на ревизионен акт по чл.108, респ. чл.133 от ДОПК при наличието на условията и предпоставките на същия, в случай, че данъчният резултат за периода се установи въз основа на ревизия.

3. Следва да се има предвид, че независимо от реда за коригиране на грешки, описан в чл. 126 от ЗДДС, в случай, че лицето е пропуснало срока по чл. 72 от ЗДДС за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, то правото на данъчен кредит се погасява и последното не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки.

Независимо от реда за извършване на корекции, описан в т. 1 и т. 2, за несвоевременното погасяване на задължението се дължат лихви по Закона за лихви, данъци, такси и други подобни държавни вземания (ЗЛДТДПДВ).

Отделно, за неначисляване на данък в предвидените в ЗДДС срокове, лицето подлежи на административно-наказателна санкция по чл. 180 от същия закон.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:

П (МАРИЯ МУРГИНА)
ggari
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 07 Мар 2007, 16:07

Мнениеот inspectora » 03 Сеп 2008, 13:28

milenantc написа:Имало е право на данъчен кредит!


Я пак хууубаво погледнете може пък да е нямало (то е малко разтегливо понятието ;) ... но все пак не много) ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: писмо на нап по темата

Мнениеот prnedev » 03 Сеп 2008, 14:59

ggari написа:За съжаление има становище на НАП по темата :(


абе, те че ще се опъват данъчните е ясно ;-) И аз да съм на тяхно място, няма да искам да давам ;-). Още повече, че има и решение на съда в Люксембург в тяхна полза, но бих опитал ;-).


РЕШЕНИЕ НА СЪДА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ ОТ 29.04.2004 Г. ПО ДЕЛО C-152/02, ПЕТО ОТДЕЛЕНИЕ. TERRA BAUBEDARF-HANDEL GMBH СРЕЩУ FINANZAMT OSTERHOLZ-SCHARMBECK. (ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ/ДДС)

***
За целите на приспадането, посочено в член 17, параграф 2, буква а) от Шестата директива 77/388/ЕИО на Съвета от 17 май 1977 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки относно данъците върху оборота - обща система на данъка върху добавената стойност: единна данъчна основа директива, член 18, параграф 2, алинея 1 от Шестата директива трябва да бъде тълкуван в смисъл, че правото на приспадане трябва да бъде упражнено по отношение на данъчен период, през който са изпълнени двете условия, изисквани от тази разпоредба, а именно: стоките да са били доставени или услугите - извършени и данъчнозадълженото лице да притежава фактура или документ, който съгласно критериите, определени от въпросната държава-членка, може да се счита за служещ за фактура.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Предишна

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron