Ако обвинението е за поискал плюс приел дара .., или само приел дар.... , няма спор, че парите са предмет, наистина.
Мисля, че Фани е права.
На първо място, има значение чия е собствеността
ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 52 ОТ 12.07.1984 Г. ПО Н. Д. № 44/1984 Г., ОСНК НА ВС
Главният прокурор на НРБ е предложил да се допусне преглед и се изменят по реда на надзора влезлите в сила присъда от 4.02.1983 г. по н. о. х. д. № 1/1983 г. на С. окръжен съд и решението от 13.07.1983 г. по нохд № 215/1983 г. на ВС, I н. о. поради нарушение на материалния закон - чл. 307а НК - не са отнети в полза на държавата сумите, предмет на престъпленията, извършени от А. А., П. А., Хр. А., Н. Д. и др.
Прокурорът поддържа предложението.
Върховният съд, ОСНК, за да се произнесе, съобрази:
С. окръжен съд с присъдата си по н. о. х. д. № 1/83 г. е признал подсъдимите А. А., П. А., и др. за виновни да са извършили престъпления по чл. 301 и 304 НК и им наложил различни по размер наказания. Дадените и получените суми като подкуп обаче не са отнети в полза на държавата.
Върховният съд, I н. о., при разглеждане на делото по жалба на подсъдимите не е могъл до отстрани допуснатото нарушение на закона, тъй като не е имало протест от прокурора.
По същество искането в предложението е основателно, но неправилно е използуван процесуалният ред - прегледът по реда на надзора.
С изменението и допълнението на чл. 304, ал. 1 НПК /ДВ, бр. 28/1982 г./ е предвидена процесуалната възможност първоинстанционният съд с определение в открито съдебно заседание да приложи чл. 53 НК, ако е пропуснал да направи това с присъдата си. В закона е посочен чл. 53 НК, което показва, че се отнася и за двете алинеи. Следователно с определение, постановено в открито съдебно заседание по реда на чл. 304, ал. 1 НПК, се отнемат в полза на държавата не само вещите, които принадлежат на виновния и са били предназначени или са послужили за извършването на умишлено престъпление, но и вещите, които са принадлежали на виновния и са били предмет на умишлено престъпление в случаите, предвидени в особената част - чл. 159, ал. 2, чл. 224, ал. 3, чл. 225, ал. 4, чл. 225а, ал. 3, чл. 225б, ал. 4, чл. 226, ал. 5, чл. 233, ал. 4, чл. 234, ал. 4, чл. 242, ал. 6, чл. 250, ал. 4, чл. 307а НК и др., когато това е пропуснато да се направи с присъдата.
... Разпоредбата на чл. 304, ал. 1 НПК е процесуални и се прилага и за заварените случаи, когато оръдия и средствата за извършване на престъплението, предметът на престъплението и придобитото от престъплението не са отнети. Такъв е и настоящият случай, защото първоинстанционният съд не е отнел предмета на подкупа. Предвиденият специален ред по чл. 304, ал. 1 НПК изключва приложението на извънредния способ за преглед по реда на надзора - чл. 349 и сл. НПК, тъй като този способ намира приложение, когато няма друга процесуална възможност за отстраняване на допуснатото нарушение. По тези съображения производството пред ОСНК следва да се прекрати, а делото да се върне на окръжния съд, за да го разгледа по реда на чл. 304, ал. 1, т. 1 НПК.
Ако някак си сме го решили въпроса със собствеността-временно,де, ако не е на дееца по пасивен подкуп - САМО в аналогични белязани случаи
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
/понеже парите, като копюри, са индивидуализирани добре
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
, индивид.опр.вещи са си / , прилича ли да е подлежащо на връщане нещо, ако, разбира се , не съставлява и предмет на активен подкуп?
Мисля и аз като теб ,Фани, че по принцип по 53 ал.2 б не става дума дали подлежат на връщане на
пострадало от престъплението лице непременно, а дали има основание за връщане или възстановяване въобще/ 55, 45...ЗЗД/.Целта е да се отнеме облагата, но тя не може да се отнема, ако деецът дължи връщане или възстановяване на стойност/но плюс да не подлежи на отнемане като предмет, тогава си е по ал.1 /.
53 в този му вид е създаден, когато е имало конфискация по чл.34 от ЗЗД - до 92 или 93 г беше- ако нищожната сделка е неморална или незаконна, даденото е подлежало на отнемане и далият по такава сделка, дори да е изнуден да даде подкуп, дори да няма обвинение за активен подкуп, дори да е оневинен за активен подкуп, не е имал ГП основание да претендира връщанена предмета.Сега не е така, стига далият да не извършва престъпление с даването, на което даденото също му е предмет.
...Както и да е.... ще го измислят, някак си, по справедливост
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
Като може 1968 да се окаже прав
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
, а на нас да ни се ще друго, дето не следва съвсем от закона пряко
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
и сме се размечтали по благородни подбуди. Общественото очакване за справедливост не винаги съвпада с фактите по делото, нито пък крайния акт .