начало

Някои бележки за поощрителните норми, освобождаващи от наказателна отговорност Някои бележки за поощрителните норми, освобождаващи от наказателна отговорност

Казус за наследничество

Казуси за недвижими имоти


Казус за наследничество

Мнениеот charmingboy » 08 Окт 2009, 20:43

Здравейте, моля за помощ от всички компетентни и запознати по темата.
Първо да ви представя фактите - лице Х има три дъщери. Едната от тях живее в същия град където и лице Х, другата дъщеря в друг град, третата живее при лице Х, но има чести излизания зад граница, които са с продължителност най-малко от 3 месеца с цел работа. Третата дъщеря да я наречем условно лице У. Та лице У има семейство , съпругът и живее в друго населено място, децата и също са на различни места. Уж лицето У се грижи за Х (забравих да спомена, че пък Х се грижи за майка си - столетница почти), и тъй като има постоянен контакт с нея провокира мнението на Х с цел да и препише имота. Заплашва я, изобщо все не хубави неща. В крайна сметка успява да накара лицето Х и да подпише договор за даряване на имота от Х към У без никакво знание от страна на другите наследници.
Доколкото разбрах договора е без клауза, изискване изглеждането. Да кажа пак, че всичко се прикрива от знанието на двете други дъщери. Договора за даряване се подписва и лицето У заминава извън граница, като оставя Х в тежко здравословно състояние (стига се до кардиологична операция), която пада изцяло върху другите две сестри и най-вече върху тази която живее в един град с Х. Та У разбира за това но остава там 1 месец и се прибира и другите две дъщери узнават за нейните скрити действия.
Въпроса ми е този договор за даряване има ли сила като договор за покупко-продажба и може ли Х да се отвърне и да си препише къщата отново на свое име? И може ли лице Х да се разгледа от Правото като дееспособно лице, тъй като бива провокирана много от У и вече е на възраст и неможе да мисли трезво - не влиза в положението.

Благодаря Ви предварително, извинявам се за грешки но съм непълнолетен и незнам терминологията.
charmingboy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2009, 12:54

Re: Казус за наследничество

Мнениеот белелиева » 08 Окт 2009, 20:55

при някои условия може, но с всички налични документи посети адвокатска кантора за сериозна консултация
белелиева
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Яну 2004, 18:22

Re: Казус за наследничество

Мнениеот charmingboy » 08 Окт 2009, 21:09

а може ли предаден по този начин(по даряване) имот да се продаде след това от този който е получил дарението?
charmingboy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2009, 12:54

Re: Казус за наследничество

Мнениеот sunrise » 09 Окт 2009, 09:41

charmingboy написа:а може ли предаден по този начин(по даряване) имот да се продаде след това от този който е получил дарението?

Може, защото той е собственик. Родителят, ако иска да поиска издръжка от дарената дъщеря и при неин отказ да развали дарението.
Докато е жив дарителят, другите две дъщери не могат да направят нищо.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Казус за наследничество

Мнениеот charmingboy » 21 Окт 2009, 22:01

Забравих да добавя, нещо от изключителна важност и чрез което договора за даряване може би би могъл да се счита като невалиден. Лицето Х НЕможе да чете, има увреден слух, това нарушава доколкото разбрах закон за нарушаване на добрите нрави. Моля, ако има някой който е по-запознат да разясни положението!
charmingboy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Апр 2009, 12:54

Re: Казус за наследничество

Мнениеот Гост. » 21 Окт 2009, 22:13

Дарителката, какво ли мисли? Не ми е ясно, не друго.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Казус за наследничество

Мнениеот sunrise » 22 Окт 2009, 09:21

charmingboy написа:Забравих да добавя, нещо от изключителна важност и чрез което договора за даряване може би би могъл да се счита като невалиден. Лицето Х НЕможе да чете, има увреден слух, това нарушава доколкото разбрах закон за нарушаване на добрите нрави. Моля, ако има някой който е по-запознат да разясни положението!

Първо няма закон за добрите нрави и второ, това ,че не може да чете и има увреден слух, не прави невъзможно отчуждаването на имуществото. Нали не искате да кажете ,че ако човек е неграмотен и с увреждане , автоматично е недееспособен?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron