от usra_ovcova » 08 Фев 2011, 16:12
Проект – 21.12.2010 г.
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
О Б Щ А Ч А С Т
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
НАКАЗАНИЕ
Раздел І
Общи положения
Основни начала
Чл. 44. (1) Наказателната отговорност е лична.
(2) Наказание се налага само на лице, което е извършило предвидено в този кодекс престъпление.
(3) Наказанието е съответно на престъплението.
(4) Наказанието се налага само от съд.
Цели на наказанието
Чл. 45. (1) Наказанието има за цел да:
1. поправи и превъзпита осъдения към спазване на установения правов ред;
2. въздейства предупредително върху осъдения;
3. ограничи възможността осъденият да извърши други престъпления;
4. въздейства върху гражданите за спазване на правовия ред.
(2) Наказанието не може да има за цел причиняване на физическо страдание или унижаване на човешкото достойнство.
Видове наказания
Чл. 46. (1) Наказанията са:
1. лишаване от свобода;
2. пробация;
3. конфискация;
4. глоба;
5. лишаване от права;
6. порицание.
(2) За особено опасни умишлени престъпления се предвижда наказание доживотен затвор.
Раздел ІІ
Съдържание на наказанията
Доживотен затвор
Чл. 47. (1) Доживотният затвор е принудително изолиране на осъдения до края на живота му в места за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.
(2) Доживотен затвор се налага, когато извършеното престъпление е особено опасно и целите на наказанието не могат да бъдат постигнати чрез по-леко наказание.
(3) Доживотен затвор не се налага на:
1. лице, което по време на извършване на престъплението не е навършило 20 години;
2. жена, която се е намирала в състояние на бременност по време на извършване на престъплението или на постановяване на присъдата.
Замяна на доживотния затвор с лишаване от свобода
Чл. 48. (1) Доживотният затвор може да бъде заменен с наказание лишаване от свобода за срок от петнадесет години, ако осъденият е изтърпял не по-малко от петнадесет години и е дал доказателства за своето поправяне.
(2) По време на изтърпяване на наказанието доживотен затвор не се зачитат работни дни.
(3) Наказанието лишаване от свобода по ал. 1 се изтърпява отделно от търпяното наказание доживотен затвор.
Лишаване от свобода
Чл. 49. (1) Лишаването от свобода е принудително изолиране на осъдения в места за лишаване от свобода за срок от три месеца до петнадесет години.
(2) По изключение лишаването от свобода може да бъде за срок до:
1. двадесет години – при съвкупност от престъпления, както и за особено опасни умишлени престъпления в случаите, специално указани в особената част на този кодекс.
2. тридесет години – при опасен рецидив.
(3) Типът на затворническото заведение, в което осъденият трябва да се настани първоначално, както и първоначалният режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, се определят от съда съобразно разпоредбите на този кодекс и на специалния закон.
Зачитане на работни дни
Чл. 50. (1) Изтърпяването на наказанието лишаване от свобода може да се съпровожда с подходящ и съответно заплатен труд.
(2) При полагане на труд от осъдените на лишаване от свобода срокът на наказанието се намалява, като два работни дни се равняват на три дни лишаване от свобода.
(3) Когато при изтърпяване на наказанието осъденият извърши умишлено престъпление или тежки нарушения на установения ред и с това покаже, че не се поправя, съдът може да отмени изцяло или отчасти зачитането на работните дни от последните две години преди извършване на последното деяние.
Пробация
Чл. 51. (1) Пробацията включва срещи на осъдения с пробационен служител и поставянето на осъдения под надзор на пробационна служба.
(2) Пробацията се налага за срок от шест месеца до две години.
(3) Когато съдът наложи пробация, за срока на наказанието може да приложи и мерки за въздействие.
Срещи с пробационен служител
Чл. 52. (1) Срещите с пробационен служител се провеждат в пробационната служба.
(2) Когато важни причини налагат това, срещите могат да се проведат и на друго подходящо място, определено от пробационния служител.
(3) Срещите са планирани или извънредни - по нареждане на пробационния служител или по искане на осъдения.
Поставяне под надзор на пробационна служба
Чл. 53. (1) Поставянето под надзор е явяване на осъдения два пъти седмично пред пробационен служител.
(2) Когато важни причини налагат това, явяването може да става на друго подходящо място, определено от пробационния служител.
(3) Когато осъденият добросъвестно изпълнява наложената му пробация, периодичността на явяването му може да бъда намалена.
Спиране на изпълнението на пробацията
Чл. 54. (1) Когато осъденият не изпълнява наложената му пробация, изпълнението на наказанието спира, освен в случаите, предвидени в закон.
(2) Изпълнението на пробацията спира и когато осъденият не изпълнява наложената му мярка за въздействие по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3.
Намаляване на срока на пробацията
Чл. 55. Когато осъденият полага безвъзмезден труд, срокът на наказанието пробация се намалява, като три часа труд са равни на един ден пробация.
Замяна на пробацията с лишаване от свобода
Чл. 56. (1) Когато осъденият без уважителна причина не изпълнява наложената пробация, съдът заменя неизтърпяната част от наказанието с наказание лишаване от свобода, като за два дни пробация се определя един ден лишаване от свобода.
(2) Алинея 1 се прилага и когато в особената част за съответното престъпление не е предвидено наказание лишаване от свобода.
(3) В случаите по ал. 1 размерът на наказанието лишаване от свобода може да бъде и под най-ниския предел, предвиден в чл. 49, ал. 1.
Конфискация
Чл. 57. (1) Конфискацията е принудително и безвъзмездно отнемане в полза на държавата на принадлежащо на осъдения имущество или на част от него.
(2) Не подлежат на конфискация необходимите на осъдения и на неговото семейство вещи за лично и домашно употребление, предметите, необходими за упражняване на занятието му, посочени в списък, приет от Министерския съвет, както и средствата за издръжка на семейството му за една година.
(3) При конфискация държавата отговаря до размера на стойността на конфискуваното имущество за възстановяване на вредите, причинени с престъплението, а след това и за задължения на осъдения, когато останалото негово имущество не е достатъчно за възстановяване на вредите и за изплащане на задълженията.
Глоба
Чл. 58. (1) Глобата е парично задължение към държавата в размер от триста до пет хиляди лева, освен при опасен рецидив, както и в случаите, изрично предвидени в особената част на този кодекс.
(2) Размерът на глобата се съобразява с имотното състояние, с доходите и задълженията на дееца за издръжка на семейството му, като при определяне на нейния размер се прилагат и разпоредбите на глава пета.
(3) Глобата се събира от имуществото, останало от осъдения и след неговата смърт.
(4) Вещите, които не подлежат на конфискация, не могат да се продават за принудително събиране на глобата.
Лишаване от права
Чл. 59. (1) Осъденият може да бъде лишен от право да:
1. заема определена длъжност;
2. упражнява определена професия или дейност.
(2) Чужденец, извършил тежко умишлено престъпление, може да бъде лишен и от правото да пребивава в страната и да преминава през нейната територия.
(3) Наказанието лишаване от права се налага в предвидените в този кодекс случаи, когато упражняването на правата не е съвместимо с характера на извършеното престъпление.
(4) След изтичане на посочения в присъдата срок осъденият може отново да упражнява правата, от които е бил лишен.
Срок на лишаването от права
Чл. 60. (1) Лишаването от права, когато се налага самостоятелно или заедно с друго наказание без лишаване от свобода, е за срок от шест месеца до три години.
(2) Лишаването от право по чл. 59, ал. 2 е за срок от три до десет години.
(3) Когато лишаването от права се налага заедно с лишаване от свобода, неговият срок може да надвишава срока на лишаването от свобода най-много с три години, освен когато в особената част на този кодекс е предвидено друго.
(4) Срокът започва да тече от влизане на присъдата в сила, но осъденият не може да се ползва от правата, от които е лишен, преди да е изтърпял наказанието лишаване от свобода.
(5) Срокът на лишаването от права се намалява с толкова време, с колкото е намален срокът на лишаването от свобода поради зачитане на работни дни, условно предсрочно освобождаване, приспадане на задържане или помилване.
(6) Осъденият на доживотен затвор се лишава от указаните в присъдата права завинаги.
(7) Когато доживотният затвор бъде заменен с лишаване от свобода, наложеното наказание лишаване от права завинаги по чл. 59, ал. 1 се заменя с лишаване от съответните права за срок три години по-дълъг от срока на лишаването от свобода.
(8) В случаите по чл. 59, ал. 2 срокът на лишаването от право започва да тече след изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.
Порицание
Чл. 61. (1) Порицанието се състои в публично огласяване на осъждането по определен от съда начин.
(2) Публичното огласяване не може да засяга честта и достойнството на трети лица.
(3) Публичното огласяване е за сметка на осъдения.
Изпълнение на наказанията
Чл. 62. Редът и начинът за изпълнение на наказанията се уреждат със закон.
Отнемане на вещи
Чл. 63. (1) Независимо от наказателната отговорност се отнемат в полза на държавата:
1. вещите, които принадлежат на виновния и са били предназначени или са послужили за извършване на умишлено престъпление;
2. вещите, които принадлежат на виновния и са били предмет на умишлено престъпление – в случаите, изрично предвидени в особената част на този кодекс.
(2) Отнемат се в полза на държавата и:
1. вещите, предмет или средство на престъплението, притежаването на които е забранено;
2. придобитото чрез престъплението, ако не подлежи на връщане или възстановяване. Когато придобитото липсва или е отчуждено, присъжда се неговата равностойност.
ГЛАВА ПЕТА
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО
Общи положения
Чл. 64. (1) Съдът определя наказанието в пределите, предвидени за извършеното престъпление, като се ръководи от разпоредбите на този кодекс и като взема предвид степента на обществената опасност на деянието и дееца, подбудите за извършване на деянието и другите смекчаващи и отегчаващи обстоятелства.
(2) Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите – на по-тежко наказание.
(3) Когато в особената част на този кодекс е предвидена възможност за извършеното престъпление да бъде наложено едно измежду два или повече вида наказания, съдът определя най-подходящото по вид и размер наказание, като се ръководи от правилата на ал. 1 и 2.
(4) Когато в особената част на този кодекс е предвидена възможност за извършеното престъпление да бъдат наложени едновременно два или повече вида наказания, съдът, като се ръководи от правилата на ал. 1 и 2, определя размера на всяко едно от тях така, че в своята съвкупност те да отговарят на целите на наказанието.
Определяне на наказанието пробация
Чл. 65. (1) Когато налага наказание пробация, съдът определя и максималния размер на наказанието лишаване от свобода, което осъденият ще изтърпи, ако не изпълнява без уважителна причина наложената му пробация.
(2) Замяната на неизтърпяната част от пробацията се постановява от съд.
Определяне на наказанието при изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства
Чл. 66. (1) При изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства, когато и най-лекото наказание, предвидено за извършеното престъпление, се окаже несъразмерно тежко, съдът:
1. определя наказанието под най-ниския предел, предвиден за извършеното престъпление;
2. заменя:
а) лишаването от свобода, когато не е предвиден най-нисък предел – с пробация или с глоба;
б) пробацията – с глоба или порицание.
3. може да не наложи по-лекото наказание, което е предвидено наред с лишаването от свобода.
(2) Съдът може да приложи ал. 1 и:
1. при опит – поради недовършеността на престъплението, като съобрази и обстоятелствата по чл. 27, ал. 2.
2. при помагачество – когато степента на участие на дееца в престъплението е малка;
3. спрямо деец, който е улеснил разкриването на престъплението или на съучастниците.
Обстоятелства, които не се вземат предвид при определяне на наказанието
Чл. 67. Не са смекчаващи и отегчаващи обстоятелства тези, които са включени в състава на съответното престъпление.
Определяне на наказание при съкратено съдебно производство
Чл. 68. (1) Когато съдът постановява осъдителна присъда, размерите на предвидените в особената част на този кодекс наказания лишаване от свобода или глоба се намаляват с:
1. една четвърт – при извършено тежко умишлено престъпление;
2. една трета – във всички останали случаи.
(2) В случаите по ал. 1 съдът не може да определи наказанието под най-ниския предел за съответния вид наказание, предвиден в общата част на този кодекс.
(3) Когато в особената част на този кодекс е предвидена възможност за извършеното престъпление да бъде наложено едно измежду два или повече вида наказания, съдът не налага най-тежкото от тях. В тези случаи правилата на ал. 1 не се прилагат.
(4) Когато се определя наказание за опасен рецидив, съдът прилага правилата по ал. 1 – 3 след увеличаването на наказанието по чл. 42, ал. 2.
(5) Правилата по ал. 1 – 3 не се прилагат, когато:
1. с престъплението умишлено е причинена смърт или тежка телесна повреда;
2. престъплението е извършено по отношение на орган на власт при или по повод изпълнението на службата му;
3. деецът е бил в пияно състояние или е извършил деянието под въздействието на наркотични вещества или техните аналози и това обстоятелство е предвидено в състава на съответното престъпление.
Приспадане
Чл. 69. (1) Времето, през което осъденият е бил задържан по мярка за неотклонение, се приспада при изпълнение на наказанието лишаване от свобода или пробация, както следва:
1. един ден задържане под стража се зачита за един ден лишаване от свобода или за два дни пробация;
2. два дни домашен арест се зачитат за един ден лишаване от свобода или за два дни пробация.
(2) Правилото на ал. 1, т. 1 се прилага и за всяко задържане от компетентен орган, извършено в Република България или в чужбина, и свързано с престъплението, за което лицето е осъдено или с изпълнение на наложеното наказание.
(3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 се прилагат и когато осъденият е бил задържан по обвинение за друго престъпление, по което производството е било прекратено или е завършило с оправдателна присъда, ако за времето на задържането осъденият не е бил обезщетен или то не е било зачетено по друго дело.
(4) При изпълнение на наказанието лишаване от права по чл. 59, ал. 1 се приспада времето, през което за същото деяние осъденият е бил лишен от тези права по административен ред.
(5) В случаите по чл. 4 и 5 задържането и домашният арест в чужбина се приспадат от определеното наказание. Приспада се и изтърпяното наказание в чужбина, а когато то е различно по вид, се взема предвид при определяне наказанието.
ГЛАВА ШЕСТА
ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ИЗТЪРПЯВАНЕ НА НАЛОЖЕНО НАКАЗАНИЕ
Условно осъждане
Чл. 70. (1) Когато съдът наложи наказание лишаване от свобода до три години, той може да отложи изпълнението му за срок от три до пет години, ако при извършване на деянието лицето не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер и целите на наказанието могат да бъдат постигнат и без неговото изтърпяване.
(2) Изпитателният срок не може да превишава срока на наложеното наказание лишаване от свобода с повече от три години.
Мерки за въздействие през изпитателния срок
Чл. 71. При условно осъждане съдът може да постанови през изпитателния срок осъденият да изпълнява една или няколко подходящи мерки за въздействие.
Изтърпяване на отложено наказание
Чл. 72. (1) Ако до изтичане на изпитателния срок осъденият извърши друго умишлено престъпление от общ характер, за което, макар и след този срок, му бъде наложено наказание лишаване от свобода, той изтърпява отделно и отложеното наказание.
(2) Съдът може да постанови отложеното наказание да не бъде изтърпяно или да бъде изтърпяно изцяло или отчасти, ако до изтичане на изпитателния срок условно осъденият извърши непредпазливо престъпление от общ характер, за което, макар и след този срок, му бъде наложено наказание лишаване от свобода.
(3) Съдът постановява отложеното наказание да бъде изтърпяно изцяло или отчасти, когато осъденият не изпълнява без уважителна причина мярка за въздействие, която му е определена.
(4) Извън случаите по ал. 1 – 3, отложеното наказание не се изтърпява.
Условно предсрочно освобождаване
Чл. 73. (1) Съдът може да постанови условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част на наказанието лишаване от свобода по отношение на осъден, който с поведението си е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното наказание, а в случаите на опасен рецидив – ако е изтърпял фактически не по-малко от две трети от наложеното наказание и неизтърпяната част от наказанието е не повече от три години.
(2) Когато осъденият изтърпява две или повече наказания лишаване от свобода, условно пресрочно освобождаване се допуска само за последното от тях.
(3) Условно предсрочно освобождаване не се допуска повторно, освен ако деецът е бил реабилитиран за престъплението, по отношение на което е било приложено условно предсрочно освобождаване.
(4) При условно предсрочно освобождаване съдът може да освободи осъдения от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от права по чл. 59, ал. 1.
(5) При условно предсрочно освобождаване за осъдения се установява изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, но не по-малко от шест месеца.
(6) При условно предсрочно осъждане съдът може да постанови през изпитателния срок осъденият да изпълнява една или няколко подходящи мерки за въздействие по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3.
Изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието
Чл. 74. (1) Предсрочно освободеният изтърпява отделно и неизтърпяната част от наказанието, ако в изпитателния срок извърши ново умишлено престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода.
(2) Съдът може да постанови неизтърпяната част от наказанието да не бъде изтърпяна или да бъде изтърпяна изцяло или отчасти, ако до изтичане на изпитателния срок предсрочно освободеният извърши непредпазливо престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода.
(3) Съдът постановява неизтърпяната част от наказанието да бъде изтърпяна изцяло, когато предсрочно освободеният не изпълнява без уважителна причина мярка за въздействие, която му е определена.
(4) В случаите по ал. 1 – 3, когато съдът е постановил предсрочно освободеният да изтърпи изцяло или отчасти отложената част от наказанието, той изтърпява изцяло и наказанието лишаване от права, от което е бил освободен.
Помилване
Чл. 75. Президентът на Република България може чрез помилване да освободиосъдения изцяло или отчасти от изтърпяване на наложеното наказание, а когато то е доживотен затвор – да го опрости или да го замени.
ГЛАВА СЕДМА
МЕРКИ ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ
Общи положения
Чл. 76. (1) Мерките за въздействие са:
1. ограничаване на свободното придвижване;
2. включване в курсове или програми;
3. провеждане на лечение;
4. безвъзмезден труд.
(2) Мерките по ал. 1 могат да се прилагат от съда при налагане на наказание пробация, при условно осъждане и при условно предсрочно освобождаване.
(3) Срокът на мерките по ал. 1 не може да надвишава срока на наложеното наказание пробация или изпитателния срок.
(4) Изпълнението на мерките за въздействие се урежда със закон.
Ограничаване на свободното придвижване
Чл. 77. Свободното придвижване се ограничава с налагане на една или няколко от следните забрани за:
1. посещаване на определени с присъдата места;
2. напускане на населеното място за повече от 24 часа без разрешение на пробационен служител;
3. напускане на жилището за определен с присъдата период от денонощието, освен с разрешение на пробационен служител.
Включване в курсове или програми
Чл. 78. (1) Включването в курсове се постановява, когато деецът няма професионална квалификация.
(2) Включването в програми има за цел изграждането на навици и умения за законосъобразно поведение на дееца.
Провеждане на лечение
Чл. 79. Когато деецът страда от заболяване или зависимост, които са допринесли за извършване на престъплението, съдът може да постанови провеждане на лечение в съответствие с медицински предписания.
Безвъзмезден труд
Чл. 80. (1) Безвъзмезден труд се полага в полза на държавата или на община.
(2) Безвъзмездният труд е от шестдесет часа до двеста и четиридесет часа.
(3) При условно осъждане съдът може да наложи безвъзмезден труд, ако определеното наказание лишаване от свобода е не по-малко от шест месеца.
(4) Когато определеното наказание е пробация, съдът може да постанови безвъзмезден труд само със съгласие на дееца.
ГЛАВА ОСМА
ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ С НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ
Условия за освобождаване от наказателна отговорност
Чл. 81. (1) Съдът освобождава пълнолетно лице от наказателна отговорност като му налага административно наказание, когато са налице едновременно следните условия:
1. за извършеното престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, когато е умишлено, или лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание, когато е непредпазливо;
2. деецът не е осъждан за престъпление от общ характер;
3. деецът не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на тази глава, освен ако е изтекла една година от изтърпяване на административното наказание;
4. причинените от престъплението имуществени вреди са възстановени.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато:
1. с деянието е причинена тежка телесна повреда или смърт;
2. престъплението е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му;
3. деецът е бил в пияно състояние или е извършил престъплението след употреба на наркотични вещества или техните аналози и това обстоятелство е предвидено в състава на престъплението;
4. е осъществена съвкупност от престъпления по чл. 36, ал. 1.
Приложими административни наказания
Чл. 82. (1) В случаите по чл. 81, ал. 1 на дееца се налага административно наказание глоба в размер от триста до пет хиляди лева.
(2) Размерът на глобата се съобразява с имотното състояние, с доходите и със задълженията на дееца за издръжка на семейството му.
(3) Когато за извършеното престъпление е предвидено наказание глоба, размерът на административното наказание не може да надвишава размера на тази глоба.
(4) Съдът може да наложи и административно наказание лишаване от права, когато лишаването от такова право е предвидено за съответното престъпление.
ГЛАВА ДЕВЕТА
ПОГАСЯВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРЕСЛЕДВАНЕ И НА НАЛОЖЕНОТО НАКАЗАНИЕ
Основания
Чл. 83. (1) Наказателното преследване и изпълнението на наказанието се погасяват, когато:
1. деецът умре;
2. е изтекла предвидената в този кодекс давност;
3. е последвала амнистия.
(2) Не се погасяват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието за престъпление против мира и човечеството.
Давност за наказателно преследване
Чл. 84. Наказателното преследване се погасява, когато са изтекли:
1. двадесет години за престъпление, за което е предвидено наказание доживотен затвор;
2. петнадесет години за престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода повече от десет години;
3. десет години за престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода повече от пет години;
4. пет години за престъпление, за което е предвидено наказание лишаване от свобода повече от една година;
5. три години във всички останали случаи.
Начало на давностния срок за наказателно преследване
Чл. 85. Давността започва да тече:
1. от довършването на престъплението;
2. при приготовление и опит – от осъществяване на деянието, в което се изразява опитът или приготовлението;
3. при престъпление, което трае непрекъснато – от прекратяването му;
4. при продължавано престъпление – от осъществяване на последното деяние.
Спиране и прекъсване на давността за наказателно преследване
Чл. 86. (1) Давността спира:
1. когато наказателното преследване зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт;
2. за времето, през което деецът се ползва с имунитет срещу наказателно преследване.
(2) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване и то само спрямо лицето, срещу което е предприето действието. След свършване на действието, с което се прекъсва давността, започва да тече нова давност.
Абсолютна давност за наказателно преследване
Чл. 87. Независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се погасява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в чл. 84.
Давност за изпълнение на наложено наказание
Чл. 88. Наложеното наказание не се изпълнява, когато са изтекли:
1. двадесет години, ако наказанието е доживотен затвор;
2. петнадесет години, ако наказанието е лишаване от свобода не по-малко от десет години;
3. десет години, ако наказанието е лишаване от свобода не по-малко от три години;
4. пет години, ако наказанието е лишаване от свобода по-малко от три години;
5. три години във всички останали случаи.
Начало на давностния срок за изпълнение на наложено наказание
Чл. 89. (1) Давността започва да тече от влизане в сила на:
1. присъдата;
2. акта на съда по чл. 72 – за наказанието, чието изпълнение е било отложено по чл. 70;
3. акта на съда по чл. 74, ал. 1 – 3 – за неизтърпяната част от наказанието, за което е било постановено условно предсрочно освобождаване.
(2) Когато на осъдения са наложени две или повече наказания, които следва да се изтърпят поотделно, давността за изпълнение на всяко следващо наказание започва да тече от деня, в който осъденият е изтърпял предходното наказание.
(3) Когато осъденият се отклони от изтърпяване на наказанието, чието изпълнение е започнало, давността за изпълнение на неизтърпяната част от наказанието започва да тече от деня, в който осъденият се е отклонил.
Спиране и прекъсване на давността за изпълнение на наложено наказание
Чл. 90. (1) Давността спира, когато изпълнението на наказанието е отложено по предвидения в закон ред.
(2) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за изпълнение на наложеното наказание. След свършване на действието, с което се прекъсва давността, започва да тече нова давност.
Абсолютна давност за изпълнение на наложено наказание
Чл. 91. (1) Независимо от спирането или прекъсването на давността, наложеното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в чл. 88.
(2) Давността по ал. 1 не тече, докато осъденият изтърпява наложеното наказание.
Амнистия
Чл. 92. Амнистията заличава престъпния характер на определен вид извършени деяния или освобождава от наказателна отговорност за определени престъпления.
ГЛАВА ДЕСЕТА
РЕАБИЛИТАЦИЯ
Определение
Чл. 93. Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане.
Условия за реабилитация
Чл. 94. (1) Реабилитацията настъпва, когато лицето е изтърпяло всички наложени му наказания и от изтърпяване на последното са изминали:
1. петнадесет години, когато най-тежкото наказание е лишаване от свобода не по-малко от десет години, както и при замяна на наказанието доживотен затвор с лишаване от свобода;
2. десет години, когато най-тежкото наказание е лишаване от свобода не по-малко от пет години;
3. пет години, когато най-тежкото наказание е лишаване от свобода по-малко от пет години;
4. три години при осъждане заедно или поотделно на пробация, глоба, конфискация, лишаване от права и порицание,
през което време лицето не е извършило престъпление от общ характер.
(2) При условно осъждане реабилитацията настъпва, ако в изпитателния срок лицето не е извършило престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание.
(3) При условно предсрочно освобождаване сроковете по ал. 1, т. 1 – 3 започват след изтичане на определения изпитателен срок.
Условие, при което реабилитация не настъпва
Чл. 95. Не се реабилитира лице, което е осъдено за престъпление против мира и човечеството.
ГЛАВА ЕДИНАДЕСЕТА
ОСОБЕНИ ПРАВИЛА ЗА НАКАЗАТЕЛНАТА ОТГОВОРНОСТ НА НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ
Цел на наказанието
Чл. 96. На непълнолетен наказанието се налага преди всичко за да бъде възпитан към спазване на установения правов ред.
Видове наказания
Чл. 97. На непълнолетен могат да се налагат само наказанията:
1. лишаване от свобода;
2. пробация;
3. лишаване от право да упражнява определена професия или дейност;
4. порицание.
Замяна на наказанията
Чл. 98. (1) При определяне на наказанието за непълнолетен предвидените в особената част на този кодекс наказания се заменят:
1. доживотният затвор и лишаването от свобода за повече от петнадесет години – с лишаване от свобода от три до десет години;
2. лишаването от свобода за повече от десет години – с лишаване от свобода до пет години;
3. лишаването от свобода за повече от пет години – с лишаване от свобода до три години;
4. лишаването от свобода до пет години включително – с лишаване от свобода до две години, но не повече от предвиденото в особената част;
5. глобата – с порицание.
(2) При определяне на наказанието за непълнолетен, извършил престъпление след навършване на шестнадесет години, предвидените в особената част на този кодекс наказания се заменят:
1. доживотният затвор и лишаването от свобода за повече от петнадесет години – с лишаване от свобода от пет до дванадесет години;
2. лишаването от свобода за повече от десет години – с лишаване от свобода от две до осем години.
(3) След замяната на наказанията по реда на ал. 1 – 3 съдът определя наказанието съобразно правилата на глава пета.
Условно осъждане
Чл. 99. (1) Когато деецът е извършил престъплението като непълнолетен, изпитателният срок е от една до три години.
(2) Когато в изпитателния срок непълнолетният извърши престъпление от общ характер, съдът може да постанови отложеното наказание да не бъде изтърпяно или да бъде изтърпяно отчасти.
Условно предсрочно освобождаване
Чл. 100. Когато престъплението е извършено от непълнолетен, условно предсрочно освобождаване може да бъде постановено след като осъденият е изтърпял фактически една трета от наложеното наказание лишаване от свобода.
Мерки за въздействие
Чл. 101. При условно осъждане и условно предсрочно освобождаване на непълнолетен съдът може да наложи мерките по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3.
Освобождаване от изтърпяване на наказание с налагане на мярка за въздействие
Чл. 102. (1) Когато определеното наказание е лишаване от свобода до една година и неговото изпълнение не е отложено, непълнолетният се освобождава от изтърпяването му и съдът му налага мярка за въздействие по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3.
(2) Алинея 1 не се прилага:
1. когато престъплението е извършено по време на изтърпяване на наказание лишаване от свобода;
2. при последващо осъждане на лишаване от свобода за умишлено престъпление.
(3) По предложение на прокурора или на председателя на пробационния съвет съдът постановява наказанието по ал. 1 да се изтърпи, ако осъденият без уважителна причина не изпълнява наложената му мярка за въздействие.
Освобождаване от наказателна отговорност
Чл. 103. (1) Непълнолетният се освобождава от наказателна отговорност и съдът му налага мярка за въздействие по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3, когато за умишлено престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание, а за непредпазливо престъпление – наказание лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание.
(2) При прилагане на ал. 1 не се взема предвид замяната на наказанията по чл. 98.
(3) По отношение на непълнолетен, извършил поради увлечение, лекомислие или под въздействието на пълнолетен престъпление, което не представлява голяма степен на обществена опасност, прокурорът може да реши да не се образува или да прекрати образуваното досъдебно производство, а съдът да реши да не бъде предаван за съдене или да не бъде осъден, като му наложи мярка за въздействие по чл. 76, ал. 1, т. 1 – 3, ако целите на наказанието могат да бъдат постигнати по този начин.
(4) Разпоредбите на ал. 1 и 3 не се прилагат, когато лицето е осъждано.
Погасяване на наказателното преследване
Чл. 104. Давностните срокове за преследване на лице, извършило престъпление като непълнолетен, се определят след като се съобрази замяната на наказанията по чл. 98.
Реабилитация
Чл. 105. Когато лицето е осъдено като непълнолетно, реабилитацията настъпва, ако в продължение на две години от изтърпяване на наказанието лицето не е извършило друго престъпление от общ характер, за което му е наложено наказание лишаване от свобода.
Прилагане на общите правила
Чл. 106. Доколкото в тази глава няма особени правила, прилагат се общите правила.
ЗАБЕЛЕЖКА:
С оглед изискванията на Закона за нормативните актове и Указа за прилагането му, допълнителните разпоредби на този кодекс ще бъдат поставени систематично след особената част. В тях ще се определят понятията, които кодексът използва. Определенията следва да са съобразени с уредбата в целия кодекс, поради което на този етап не са представени такива.