начало

Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров

ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот obscure » 04 Ное 2008, 11:47

Колеги, какво е вашето мнение по въпроса - ограничено отговорни ли са съдружниците в адвокатско дружество. Задавам този въпрос с оглед обстоятелството, че в Закона за адвокатурата няма изрична уредба в тази насока, както и че адвокатското дружество няма "основен капитал", какъвто имат ООД и АД. В това отношение адвокатското дружество много наподобява събирателното дружество, а знаете кои отговарят за задълженията на последното.
obscure
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2008, 11:29

Re: ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот obscure » 04 Ное 2008, 11:56

Можем ли да приемем, че адвокатите-съдружници отговарят за задълженията на адвокатското дружество само до размера на дяловата си вноска, подобно на ООД - чл. 113 от ТЗ.
obscure
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2008, 11:29

Re: ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот palimsest » 04 Ное 2008, 13:21

Вещните права, които съдружниците придобиват с цел осъществяване на общата стопанска дейност, се превръщат в обща собственост (съсобственост) на всички съдружници (чл.359, ал.1 ЗЗД). Дяловете на съдружниците в общата собственост могат да бъдат уговорени в договора за дружество, а ако липсва конкретна уговорка, предполага се, че дяловете им са равни. Съсобствеността на съдружниците е неделима - не може да бъде прекратена по искане на съдружник, докато той не поиска да бъде прекратено участието му в дружеството. При прекратяване на дружеството на някое от основанията, предвидени в договора за дружество или в ЗЗД, между съдружниците възниква обикновена съсобственост върху вещните права и тя следва да се прекрати по общия ред – чрез делба.
Тъй като наред с качеството си на съдружник в подобно дружество всеки от съдружниците има и своя самостоятелна дееспособност, той следва при извършването на всякакви правни действия да указва в какво си качество действа – т.е. в случай че действа за сметка на съдружниците в юрид. дружество това да бъде изрично указано с оглед избягване на спор дали правата са придобити само за него или стават обща собственост на съдружниците.
При анализ от правна страна на сделка, сключена с подобно дружество, без съмнение трябва да се вземе предвид, че задълженията, описани в договора ще възникнат за всички съдружници в дружеството. В ЗЗД липсва установена законова презумпция, че между съдружниците възниква солидарна отговорност, което означава, че отговорността между съдружниците ще се разпредели по начина, който е уговорен в дружествения договор, освен ако в конкретната сделка не бъде предвидено всички съдружници да отговарят солидарно . Освен това, съгласно чл.304 от Търговския закон, в случай че няколко лица поемат общо задължение по търговска сделка, те се смятат за солидарни длъжници, освен ако от сделката не следва друго.
Съдружниците в юрид. дружество принципно имат право да го управлява. Но управлението, както и представителството могат да бъдат уредени в дружествения договор, като се разпределят правомощията или начинът на вземане на решения по определени въпроси. Съдружниците могат също да упълномощят трето лице, което не е съдружник, да ги представлява по определени въпроси – което е практика например при съдебни спорове ...
От изложеното по-горе е видно, че юрид. дружество е специфична форма на сдружаване при която възниква особен вид имуществена общност.

Интересно е да се прочетат мнения и на други колеги .
[b]Може би не знаете, но вечер Боко Тиквата се прибира самотен от работа, сваля уморено костюма си и влиза в топла вана, с томче на Лилиев в ръка. И плаче, плаче… Така му се иска да разбира това, което чете![/b]
Аватар
palimsest
Активен потребител
 
Мнения: 1729
Регистриран на: 23 Авг 2007, 18:52
Местоположение: Някъде там....

Re: ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот REVOLUTION » 04 Ное 2008, 13:32

Отговорността на адвокатите съдружници в адвокатското дружество е изрично уредена в ЗА и не може да се прилагат спрямо това юридическо лице разпоредбите на ТЗ относно ТД.


Чл. 72. (1) Всеки съдружник отговаря лично за вредите, причинени на клиента. Дружеството отговаря солидарно със съдружника до размера на направените вноски.
(2) Дружеството сключва застраховка за професионална отговорност на своите членове съгласно чл. 50.

Следователно ЗА определя една солидарна отговорност за причинените на клиента вреди на адвоката-съдружник и АД(адвокатско дружество) , като:
1.Причинителят на вредата адвокат-съдружник отговаря лично и неограничено с цялото си имущество , а
2.АД отговаря с имуществото си , което е набрано с направените вноски от съдружниците , но само до размера на направените вноски.
3.Адвокатите съдружници имат сключена застраховка и увреденият клиент може да се обърне към съответния застраховател.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот obscure » 04 Ное 2008, 13:36

Колега, нямах предвид адвокатско съдружие по чл. 52 от Закона за адвокатурата, а адвокатско дружество по чл. 57 от същия закон /което е юридическо лице/.
obscure
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2008, 11:29

Re: ограничено отговорно ли е адвокатското дружество

Мнениеот obscure » 04 Ное 2008, 13:39

Колеги, моля ви бъдете по-задълбочени в отговорите си и четете по-внимателно въпросите. Въпросът ми е не само за задълженията, произтичащи от причинени вреди, а за всякакви задължения.
obscure
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2008, 11:29


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 67 госта


cron